Google Earth
огляд програми, або в пошуках неіснуючого озера.
частина І
Вступ.
Дітиська мої підросли і як наслідок урбанізації ніколи не тримали в руках живих раків (корова то пройдений 5 літ тому етап). Місць де водиться цей звір в наших краях багатенько, але закортілося відпочити без цивілізації. Десь неподалік в наших краях, в лісах з грибами, малиною-ожиною, розповідали мені, існує озерце з рибкою і раками. Саме підходяща для задуманої акції місцина. Але зіткнувся з парадоксом, ні на старих совдепівських, ні на новіших топографічних (станом місцевості на 1997р.) київської ВКФ мапах „для широкого кола споживачів” того озерця не знайшов. Зрештою на тих мапах і гриби не позначені. На разі згадав про розрекламовану новацію Google а саме навігацію по космічних знимках. Пам’ятаю, на сайт maps.google я потикався, вразило але не то. А ось програмку Google Earth версії 3.0.0336 в свій час після двогодинного тестування заніс в список джентельменського набору, чомусь завжди нерівно дихаю до таких речей. Отож думаю попробую зверху пошукати, з висоти орлиного, так би мовити, польоту. Годі супутникам для дяді Сема шниряти над головами нашими, пора і на цивільних попрацювати.
Інструмент.
Перш за все беру новішу версію 3.0.0464 Google Earth , біля 11мб з free статусом, ну і кидаю по старій. При інсталяції Google Earth попередив, що міняє Google Earth 3.0.0336 на Google Earth 3.0.0464 і запитав чи я погоджуюсь, нормальний класний сервіс - сама знайшла, сама все зробить. Після адекватної відповіді (ґудзик YES) все моментально завершилось. Що ж довіряй але і перевіряй.
Подвійне клацання по іконці що на робочому столі лишилась від старої версії. Після файнезної нової картинки - логотипу при загрузці з'являється застереження на англійській мові,
яке мною інтерпретується: „Google Earth не може з'єднатися з сервером аутентифікації для активації вашої сесії.
Робота програми буде продовжуватися, але показуватимуться лише локальні дані, задіяні в кеші.
Для повторної активації сесії ви повинні перевірити підключення до Інтернету та перезапустити програму.
По більшу інформацію сходіть на... відповідну сторінку сайту розробника . OK.”
Ну це ж ясно, я ще не в Інтернеті, ага буду грошики тринькати.
Закриваємо віконце, вискакує повідомлення про помилку:
Змістом тим самим. Клацаєм і його.
Ось тут власне і прога. Переглядаємо підменю меню Help. В Help\Abaut Google Earth взнаю що версія Google Earth 3.0.0464 (beta) і що у мене Windows XP. У Help\License довгий англомовний текст не представляє на даному етапі жодного інтересу. А ось в Help\Release Notes більш практична інформація.
1.Мінімальна конфігурація:
- Windows 2000, or XP
- Pentium 3, 500Mhz
- 128M RAM
- 400MB disk space
- Network speed: 128Kbits/sec
- 3D-capable video card with 16Mbytes of VRAM
- 1024x768, "16-bit High Color" screen |
2.Рекомендована конфігурація:
- Windows XP
- Pentium 4 2.4GHz+ or AMD 2400xp+
- 512M RAM
- 2 GB of free disk space
- Network speed: 768 Kbits/sec or better (DSL/Cable)
- 3D-capable video card with 32 MB of VRAM or greater
- 1280x1024, "32-bit True Color" screen |
3.Сумісність:
- ця версія підтримує Windows 2000 та Windows XP;
- ця версія працює на Windows Server 2003 і XP-x64;
- вона не бігає на Windows 95, Windows 98, Windows 98SE, або Windows ME;
- існують проблеми з "Windows XP for tablet PCs" і Windows XP Media Center;
- також версія успішно була перевірена з Windows XP Service Pack 2
а дальше дані деякі рекомендації; |
4.Нові можливості
- Ряд удосконалень роботи самої програми.
-
Ряд новинок для покращення інтерфейсу де чільне місце займає новий контроль-навігація мишею.
-
Доступність 3D обзору будівель 38-мох міст США
-
Суттєве удосконалення швидкості друку з великою резолюцією.
-
Можливість фільмування з вибором 25/50 кадр за сек..
5.Деякі відомі проблеми
6.Деякі рекомендації власникам тих чи інших відеокарт.
Основна з яких: Вчасно обновляйте драйвера. |
Решта підменю при можливості розглянемо пізніше а зараз руки так і чешуться. Приєднуюсь до Інтернету , перезапускаю Google Earth, можна інакшим шляхом: File\Login…. Якщо вискакують вище розглянуті повідомлення а ви впевнені що сидите в глобальній сітці то запустіть ваш Explorer і в меню Файл відмініть галочку рядка Автономная работа. Ознакою роботи буде поява земної кулі в основному вікні програми, з виглядом на північну Америку ( принаймі при першому пуску). Також з’явиться над вікном Places ґудзик пошуку.
Пошук озера.
Насамперед треба за щось зачепитись (в майбутніх сесіях це буде зайвим) , в минулій версії прямий пошук мене розчарував. Крім Києва нічого Google Earth на Україні знайти не зміг, ні такого великого міста як Львів, ні відомих вершин, ні відомих озер. Незважаючи на те що ці об’єкти(назви) автоматично появлялися з прив’язкою до картинки (галочка на Geographic Features у вікні Layers). Але це мабуть явище тимчасове, залежить від поповнення бази пошуку. Отож ігнорую пошук і з девізом „Йди та дивись” хапаю матінку Землю за талію ( методом „хапай та тягни” мишею) і розвертаю Америку задком. Наближаю Європу коліщатком миші до себе . Все це можна проробити віртуальними клавішами панелі управління але значно повільніше. Тут слід відзначити високий професіоналізм програмістів Google, їхній продукт інтуїтивно сприйнятливий і простий в освоєнні. В загальних слоях (оболонках) або у вікні Layers відмічаю
Borders і поки з’являються жовті кордони держав гортаю шкільний атлас. Клацаю по
на панелі управління для приведення сторін світу у відповідність прийнятим правилам (північ зверху).
І не гаючи часу, звірившись з атласом, роблю подвійне клацання в більш-менш визначеному місці. Як наслідок починаємо наближатись до поверхні Землі. Десь на висоті біля 160 миль ( висоту можна бачити в напівпрозорому інфорядку над панеллю управління , а коли нема то задіяти: View\Status Bar. В майбутньому „милі/фути” поміняємо на „км/м” в Tools\Options…\Viev\Elevation) так от на висоті біля 160 миль слід зависнути, тут вже Google Earth робить детальнішу топоприв’язку і на знімках з’являються надписи областей, великих міст. Більш точно висоту зручно встановлювати ґудзиками зуму
.
Той хто володіє даними широти і довготи місцевості може полегшити пошук накладанням
координатної сітки: View\ Lat\Lon Grid (Cntr+L). Здійснивши прив’язку (візуальну) рухаюсь в потрібному напрямку неспішно, даючи можливість Google Earth підгрузити дані по новому місцеположенню. Знижаю висоту
. Таким чином десь 16500 футів(5км) над поверхнею Землі швидко знаходжу обриси свого 9-ти поверхового 4-рьох під’їзного будинку. Дістаю топокілометрівку звіряючись по ній зсуваюсь в потрібний район, очікую 100 відсоткової підгрузки даних з інтернету (параметр Streaming напівпрозорого рядку) і порівнюю. Ліс що нас цікавить тут, розвилка тут (2), край поля тут (1). Ага, оцей синенький клаптик мабуть те що шукаю.
Збільшую, ура! Все сходиться і ліс є, і озеро. Виходимо з Інтернету, а то по копійці вся зарплата в світову павутину зіллється .Дальше навігація проходить по локальним даним з кешу. Насамперед забиваємо цвяшок (маркуємо місце) щоб полегшити пошук в майбутньому. Для цього тиснемо на гарячий гудзик
або розгортаємо меню Add і вибираємо Placemark (Ctrl+L). Відкривається віконце Google Earth - New Placemark , пересуваємо мишею кнопку що з’явилась на знімку у жовтому блимаючому обрамлені в необхідне місце.
У графі Name вікна Google Earth - New Placemark вписуємо назву „оз. Ікринка”, в графі Description можемо занотувати координати нашого місця, які показані в параметр Pointer напівпрозорого інформаційного рядка, чи довільний інший текст. В Create in вибираємо папку із наявних (у нашому випадку My Places ) чи створюємо нову (New Folder). Тиснемо OK. Продвинуті опції цього вікна розглянемо пізніше. Для гарантії зберігаємо це все шляхом File\Save as…
Вирізати, редагувати, копіювати цьвяшок можна навівши на нього курсор і активувавши правою клавішею мишки відповідне меню, чи аналогічними діями у вікні Places. А тепер можемо по експериментувати, перемістіться на південний полюс . У вікні Places зробіть „W клацц” на вашому місці і спостерігайте за ефектом. Ну і щоб цвяшок нам не заважав на космічних знімках, заберіть галочку у відповідному місці вікна Places . Якщо ж у вас вікно Places відсутнє то його активуємо в Tools\ Places . Цікаво яку віддаль прийдеться подолати від зупинки до місця відпочинку? Щоб вирахувати її задіємо функцію Measure в меню Tools. Виберемо вкладку Path а на ній Kilometers. Нанесемо мишкою, фіксуючи лівою кнопкою репери (помилково виставлений репер(и) відміняємо правою кнопкою), потрібний курс. При цьому відповідне значення шляху відзначаємо по параметру Length. В моєму випадку від висадки до місця відпочинку прийдеться пройти 3км 760м. Зовсім мізер. До лісу тьопати 2 км 850, ну що ж перевіримо на практиці.
За допомогою цієї корисної фішки оцінимо також розміри озерця. Стираємо напрацьоване Clear Path. Переходимо на вкладку Line, зумуємо фото зображення озерця і заміряємо, попередньо вибравши розмірність Meters (метри).
126х135 нормальна водойма, Відпочивати йдемо з надувним човном.
Попередні результати.
1.
|
|
|
Бабка |
Здобич |
Канатоходець |
|
|
|
Після дощу |
Озеро, ранок |
|
2.
Soft грамотний, толковий і потрібний. Сервіс і функції Google Earth корисні, подекуди просто необхідні при підготовці маршрутів.
3.
Пошукова база по Україні куца, надіюсь явище тимчасове.
Панель управління
Після чудово проведеного Weekend_у самий раз визначитись з ґудзиками панелі навігації, поділимо їх умовно на чотири групи.
|
|
|
|
|
|
|
Якщо з першими трьома групами більш менш ясно то з четвертою не зовсім. Але саме четверта група власне створює ефект тривимірності (3D). Для проби попробуємо відшукати населений пункт Колочава з координатами 48º 26′ N та 23º 41′ E . підєднавшись до Інтернету і наклавши координатну сітку як описувалось вище шукаємо Колочаву. З висоти 10 миль і вище назва повинна з’явитись на фотомапі. В View\Compass задіємо для зручності індикаторне зображення компасу. |
1. Зумування, див. вище |
2. Навігація Пн,Пд.,Зх,Сх |
3. Поворот і нормування по азимуту |
4. Зміна кута зору і нормування |
Дальше тиснемо на і бачимо як кут зору на Землю міняється з перпендикулярного на гострий, з’являється горизонт і зорі над ним (чи атмосфера при відповідних уставках) пробуємо ґудзиками третьої групи на панелі управління розвернутись в бік моря. Коли все заплутується
то кут нормуємо ґудзиком
а азимут
.
Результат можна зберегти у вигляді картинки Ctrl+S або шляхом File\Save Image. Не забудьте попередньо зняти сітку координат там же ховаємо напівпрозорий інфорядок Status Bar . Для ще більшого обзору в меню Tools відключаємо вікна Layers, Places та опцію пошуку Search. За бажанням тут відміняється панель навігації разом з додатками. Усі ці , таким чином сховані, кнопки просто дублюють функції миші, для перевірки попробуйте втиснути коліщатко миші і порухати нею вверх-вниз-вліво вправо.
Таким чином ми ознайомились з основними прийомами роботи з Google Earth. На цьому мабуть і завершимо першу частину.
Серпень 2005
Shevchyk Eduard