стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / СПОРЯДЖЕННЯ / Огляд спорядження (by Карпатія) / Техніка :::

Техніка

видання друге: виправлене і доповнене

Фотоапарат, камера

Фото- та відеотехніка зазвичай служать засобами формування доказової бази на предмет відвідин тих чи інших місць (в спортивних походах), збереження пам'яті про походи з документальною, науковою та іншою метою. Світлини не тільки увіковічнюють відвідані місця, але є засобами кращого усвідомлення здійсненого походу, сприяють в підготовці та навчанні до наступних звершень, плеканні мистецьких пошуків.
З технічної точки зору якісна техніка вимагає надзвичайної безпеки при транспортуванні та експлуатації, багато важить і дорого коштує. Фіксуючу техніку дозволяється брати будь-кому і у будь-якій кількості. Звісно бажано, щоб цим займався найбільш підготовлений турист. Проблеми з технікою часто пов'язані з їх делікатністю: одні туристи взяли відеокамеру на зимовий Петрос, де вона і замерзла, позбавивши нагоди увіковічнити гарну мить. У фотоапаратів (особливо Зеніт) під час падіння часто відкриваються кришки, внаслідок чого засвічуються цінні кадри багатоденного походу. При низьких температурах можуть замерзати затвори, запотівати об'єктиви, відмовляти електронні схеми і джерела живлення.

Ліхтарі

Є корисними, коли виникає потреба поратися з наметом, наплечником, спостерігати, чи закипіла вода в казанку і т. д. за відсутності природнього освітлення, а також при нічних подорожах. Найзручніші - імпортного виробництва Petzl, Coleman, Campingaz, Duracell, Silva тощо. Ліхтарі з криптоновими лампами потужні - до 100 м освітлення, галогенові - до 300 м. За джерелом живлення поділяються на батарейкові (від "мікропальчиків" ААА, "пальчиків" АА до "напівдіжок" та "діжок" R6), та аккумуляторні. За способом транспортування є ручні і налобні. Останні набагато зручніші, особливо під час нічного розбирання наплечника чи пошуку потрібної речі в темряві, а також під час багатогодинних нічних переходів, однак по ціні вони значно дорожчі - від 15$, в той час як нормальний двопальчиковий Duracell коштує вдвічі дешевше - 7$. Налобні по джерелу живлення є як двопальчикові (Campingaz, Petzl), так і чотирьох (Coleman). Верхні моделі Petzl та Silva представлені професійними ліхтарями з виносними фірмовими аккумуляторними батареями. Сам ліхтар від цього виграє у вазі, але додаткові проводи зручності не додають. Енергоспоживання в ліхтарів порівняно невелике - 6-7 год при двох 100% заряджених аккумуляторах 1900 мА·год (Campingaz LC-602). При альтернативі краще вибирати водонепроникні і протиударні з вимикачем у формі повороту фокусувального кільця.

Примуси та пальники

Пристрої, що заміняють вогонь в умовах тотального бездрів'я. Примуси працюють на бензині, пальники на газі. В обох є суттєві переваги і недоліки. Див. сюди

Компас

Пристрій, що за допомогою намагніченої стрілки та градуюваної шкали позволяє досить точно встановлювати сторони світу і орієнтуватися за нестриятливих погодніх умов. Рідинні є менш інертними і дозволяють точніше знімати покази. Фосфорна індикація стане в пригоді за відсутності світла.

Мобільні радіотелефони стільникового зв'язку

В умовах розвитку вітчизняного ринку послуг безпровідного телефонного зв'язку та зростаючого покриття операторами території країни мобільні телефони в туризмі починають відігравати визначальну роль. Відкинувши всі інші зручності, які дають ці пристрої (годинники-будильники, нагадувальники, калькулятори), окремо варто відзначити можливість відновлення втраченої орієнтації шляхом підтримання зв'язку з іншими туристами та виклик рятувальників. На більшості вершин Українських Карпат покриття дозволяє здійснювати повноцінний телефонний зв'язок, на схилах та в долинах річок покриття обмежене. Пальму першості тримає вітчизняний оператор зв'язку Київстар GSM, дещо відстає UMC. При низьких температурах та в екстремальних ситуаціях батареї слід берегти заряд батареї та гроші, спілкуючись SMS повідомленнями.

GPS (global positional system/satellite)

- електронний пристрій, що позволяє відстежувати за допомогою супутника своє місцеположення і відзначати його на спеціальних картах. Заміняє компас. В крутих альпіністів та екстремалів, що менше ніж на 5000 м не ходять, на вагу золота. Шляхом реєстрації поточних координат може визначати пройдену відстань. Деякі дорогі годинники мають вмонтовані GPS приймачі. Ціна: 100-300 $.

Висотомір (альтиметр)

- пристрій, що на основі вимірів тиску визначає відносну висоту знаходження. Іноді його вмонтовують в деякі дорогі годинники. Замір через інтервал часу з точністю +/- 5 м.

Одометр

прилад, який вимірює пройдену відстань шляхом підрахунку кількості кроків. Так як довжина кроку у різних людей і на різних видах місцевості сутєєво змінюється, цей пристрій має велику похибку. Точніші виміри дає GPS.

© 2000-2003

 Матеріал підготував (написав): Юрко Гудима


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
Astrik повідомив(-ла) 14.01.2009 19:49
до Юрко:
до Roman:
Про одометер. Для пішоходів існує свій одометер. Називається - педометер (Pedometer- Pedestrian Odometer). Цей прилад міряє як швидкість пішохода так і віддаль подолану ним. Зараз такі прилади є багатофункціональними і окрім вище згаданих замірв можуть робити заміри часу, потрачених калорій, і ін. Принцип роботи педометра дещо інший ніж у автомобіьлних приладів де швидкість і віддаль вимірюється кількістю обертів коліщатка за одиницю часу. В педометрі використаний принцип маятника. Пішохід, робячи крок, виводить з стану спокою невелечкий але дуже чутливий маятник, що в свою чергу розмикає або замикає, в залежнсті від схемотехнічного рішення, контат. Спеціальний лічильник фіксує це зміщення.

до Юрко:
Ти ще забув такі прилади як термометр і анемометр.
Перший прилад всім відомий і поясювати не потрібно. Існують як електронні так і звичайні спиртово-ртутні термометри що не вимагають ел. енергії для власного функціонування.(надаю перевагу останім)
Анемометр- прилад, для вимірювання швидкості (сили) вітру. Також існують як повнісю механічні так і комбіновані (крильчатка-механічна, відображення- електронне). Комбіновані прилади окрім заміру швидкості вітру можуть також мати барометр і термометр, що дозволяє заміряти темперетуру і тиск/висоту.
Neon повідомив(-ла) 23.03.2007 23:37
повністю підтримую Cемена, ліхтар в руках це вчорашній день. "ЖУЖУ" просто (_О_). Те що непідводить і постійно працює це так але на те щоб він працював треба витрачати енергію якої так нехватає у поході.

Можливо хтось мені пояснить як користуватись таким благом як телескопічні палки коли в руках ліхтар????

місце ліхтаря на лобі, а руки мають бути вільні. Зараз величезний вибір ліхтарів зокрема у фірми "Petzl" .

в мен ліхтар ТАКТІКА +, так як часто приймаю участь у різних виїздах і змаганнях використовую ліхтар дуже часто батареї в ньому міняю що3-4 місяці.Юрко повідомив(-ла) 02.09.2004 08:36
бачив я ті маґлайти. Тіко здорові вони, незручні в поході (циклопів не зустрів)
Zaratustra [guest] повідомив(-ла) 02.09.2004 01:12
Немає кращих ліхтарів ніж MAGLITE .Афігенно світять, водонепроникні, ще і в голову можна дать, коли треба.Ними американських поліцаїв споряджають.
Юрко повідомив(-ла) 16.06.2004 17:31
Жужа замахує. Мої діди-прадіди з нею німців та совєтів по карпатах ганяли. Я з нею в 1997 на нічне сходження Говерли ходив. Поламав :)
shpok повідомив(-ла) 16.06.2004 10:15
Я рахую що ліхтарики на батарейках брати взагалі неварто особливо коли йдеш більш ніж на тиждень для цього є така хороша річ як ЖУЖА або динамо (завжди світить і не підводитиь )
Ed.ua повідомив(-ла) 12.06.2004 10:10
Щоб "орієнтуватись взагалі" існують очі,ноги, голова та багаж знань-навиків. За несприятливих умов(особливо погодніх) компас дуже помагає. А так він , коли все гаразд, він чимала запорука впевненості.
Karasj повідомив(-ла) 22.02.2004 20:59
Я так думаю, що компас не для того, щоб "орієнтуватися за нестриятливих погодніх умов", а для того, щоб орієнтуватися взагалі.

2 Богдан: ми носили гітару, привязаною шнурком до рюкзака ззаду, грифом до верху (як антена), струнами до рюкзака, і так щоб низ гітари був троха вище низу рюкзака. В чохлі, звичайно. Треба пам'ятати про високе стирчання грифа, коли дерешся через молоді смереки, бурелом, жереп, чи просто йдеш поза стежкою.
Богдан повідомив(-ла) 19.10.2003 13:22
Колєги!
Як краще за собою тягнути гітару (в невеликий похід, зрозуміло)? Може в когось є якісь доробки/ патенти/ авторські свідоцтва/ свідоцтва на винахід?.. ;)))
Cемен [guest] повідомив(-ла) 10.08.2003 19:39
В "Petzl"є ліхтарики "Tikka". "Zipka" що світять по паспорту (при 20С) 150год, але реального світла дають 70-80год на трьох мікро - пальчиках, аналог є в "Альтурс".В продажі є вже 2 роки! www.petzl.com
Юрко повідомив(-ла) 12.06.2003 14:03
Французькою "odomеtre" і є крокомір, просто я його так обізвав.
Roman повідомив(-ла) 12.06.2003 12:26
>> При низьких температурах можуть замерзати затвори,
>> запотівати об'єктиви, відмовляти електронні схеми і джерела живлення

жах :))))

до речі, одометр не рахує кількість кроків ;)
одометр - то лічильник кілометражу в машині, або ровері, наскільки я знаю...


Пошук 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::