стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / ПРО КРАЙ / Цікаве / Книга рекордів та дивовиж Карпатії :::

Книга рекордів та дивовиж Карпатії

1. Найвище розташований населений пункт - село Випчина Чернівецької області розташований на висоті 1100 м над р.м.

2. Найбільш високогірне місто - Рахів. Середня його висота становить 820 м над р.м. Цьому місту належить ще один рекорд - найбільший перепад висоти між вулицями - 600 м: від найнижчої (400 м) до найвищої 1000 м.

3. Найвисокогірніше місце праці та наукова споруда - біостаціонар Львівського відділення інституту ботаніки НАН України, який розташований на полонині Пожижевській (1429 м над р.м.). Включає метеостанцію та сніголавинну станцію. Збудований в 1899 р.

4. Найглибше розташована лікарня - в селі Солотвин Закарпатської області понад 200 років видобувають сіль вищої категорії. В 1968 р. співробітники Ужгородської філії Одеського НДІ курортології вирішили використовувати мікроклімат солотвинських копалень для лікування хворих бронхіальною астмою. Тут було відкрито алергологічну лікарню на 250 ліжок. Підземні палати, насичені високодисперсним аерозолем кухонної солі, розташовані на глибині 206 і 282 м від поверхні землі у товщі соляного пласта. Тривалість одного сеансу, на який хворі опускаються за допомогою ліфта, становить приблизно дві години протягом 30 днів. Створити на поверхні землі такі умови, як у цій лікарні, неможливо: тут завжди стала температура (+23 град С) і вологість повітря (до 40%), висока насиченість атмосфери кухонною сіллю (10 мг на 1 см3), абсолютна тиша, повністю безалергічне середовище, а кількість мікроорганізмів в повітрі в 5 разів менше, ніж у найстерильнішій операційній.

5. Найвище розташований санаторій - в смт. Ворохта Івано-Франківської області на висоті 850 м над р.м. розташовані два санаторії туберкульозного профілю "Гірське повітря" і "Ворохта".

6. Першою геологічною картою в Україні була геологічна карта Карпат, складена С. Сташицем в 1809 р.

7. Першим українцем, що піднявся на Еверест (Джомолуґму) був Сергій Бершов з Харкова. Це сталося у 1982 р. Він також відзначився тим, що в парі з Михайлом Туркевичем здійснив й перше нічне сходження на цю вершину.

8. Найзначніша палеонтологічна знахідка на території Карпатії - це, ймовірно, місцезнаходження викопної фауни в селищі Старуня (тепер в Богородчанському р-ні Івано-Франківської обл.), яке стало відоме на весь світ. В 1907 р. тут цілком випадково були знайдені рештки тварин кінця льодовикової доби. Біля потоку Лукавець Великий в озокеритній шахті на глибині 12,5 м було знайдено мамонта, а трохи глибше - волохатого носорога, гігантського оленя, різних викопних птахів та земноводних. Очевидно, сіль, озокерит, розчин нафти та безкисневі умови багна сприяли консервації старунських тварин. Радіобіологічним способом було встановлено, що носоріг пролежав тут 23 255 ± 775 років. Щодо того, як тварини тут опинилися, то цілком імовірно, що пізньопалеотична людина в околицях Старуні полювала на них, заганяла в болото і там вони гинули. Результати всебічного вивчення старунських знахідок, здійснені в 1907 та 1929 рр. Е. Незабитовським-Любичем, М. Ломницьким та іншими дослідниками, друкувалися в кількох монографіях та в спеціальному часописі, що мав назву "Старуня".

9. Найвище розташована конструкція - в 1996 р. було встановлено 5-метрову стелу на г. Говерла, на якій розміщено державні символи - жовтоблакитний прапор і тризуб.

10. Найвисокогірніша споруда - на вершині Піп Іван височить кам'яна коробка, що була метеоролого-астрономічною обсерваторією. Урочисте відкриття відбулося влітку 1938 р. Головним астрономічним інструментом був астрограф з діаметром об'єктива 33 см. Під час ІІ світової війни цей будинок, відомий як "Білий слон", занепав і чекає на воскресіння.

11. Найвище розташований готель - готель "Беркут", розташований на Яблуницькому перевалі на висоті 931 м над р.м. і збудований в 1968 р.

12. Найдовший тунель - залізничний на відрізку Скотарське - Бескид довжиною 1747 м, споруджений в 1887 р.

13. Найдовший віадук - залізничний міст на відтинку Воловець - Бескид, споруджений в середині 1880-х рр., має висоту 33 м і довжиною 270 м.

14. Найбільший кам'яний залізничний міст - міст у смт. Ворохта, збудований в 1895 р. При загальній довжині 130 м проліт становить 65 м. Це один з найбільших кам'яних мостів у світі.

15. Найвище розташована спортивна споруда - неподалік с. Ясиня на висоті 1450 м розташовано спортивно-тренувальну базу Драгобрат. Це унікальна карпатська полонина, багатство якої - достаток снігу. Майже завжди тренувальний сезон тут починається в грудні, а закінчується в квітні. А ось в 1993 р. лижна підготовка продовжувалася рекордний термін - до 15 липня (!)

16. Найбільша з високогірних спортивних споруд - комфортабельна спортивно-тренувальна база "Тисовець", що знаходиться неподалік м. Сколе на Львівщині і розташована на висоті 1000 м й розрахована на 450 чол.

17. Найвисокогірніший вокзал - станція "Бескид", що збудована на висоті 790 м над р.м.

18. Найбільший духовий музичний інструмент - трембіта, яка становить собою конічну дерев'яну трубу без бокових отворів, сягає 4 м в довжині. Поширена здебільшого на Гуцульщині, Буковині, а на Бойківщині й досі використовується для подачі сигналів про важливу подію в селі. Діапазон трембіти - до 2,5 октав, чутність звуку - понад 10 км.

19. Музей лісу діє в закарпатському селі Усть-Чорна. Зібрані експонати розказують про важку, небезпечну і разом з тим найбільш масову в цьому краї гір та лісів професію. Тут, зокрема, зібрано цікаву колекцію транспортних засобів всіх часів для лісових робіт - від підвод до трактора ТДТ-40 та естакади для навантаження лісу. Серед експонатів - розсадники молодих ялин, явора, бука, цікаві своїми формами розколи дерев, знайдених після громовиць і буреломів.

20. Найбільше плоскогір'я розташоване в Чивчинських горах на висоті 1750 м над р.м. у вигляді плоскої вершини гори Палениця.

21. Найвисокогірніше озеро - Бребенескул, що розташоване на схилі г. Гутин-Томнатик на висоті 1801 м, завдовжки 134 і завширшки 44 м, площа - 4000 м2, максимальна глибина - 2,8 м.

22. Найбільше гірське озеро - Синевир в Межигірському р-ні Закарпатської області (басейн Тереблі). Площа 7 га, глибина - до 24 м.  В народі називають "синім оком", "карпатською Ріцею". Сильний землетрус, а можливо багатовікові вивітрювання викликали обвал скель, які і загатили долину гірського потоку й утворили озеро на висоті 989 м над р.м.

23. Найвище гірське болото розташоване в сідловині між полонинами Брескул і Пожижевська на висоті 1800 м. Це субальпійське улоговинне болото у льодовикових карах виникло внаслідок заболочування озер. До таких боліт також належать болота в урочищі Озерному (1750 м) і під г. Бребенескул (1700 м).

24. "Висяче болото". Найбільш незвичайним серед боліт вважаються висячі, або схилові, які "туляться" на гірських схилах. Найбільше серед них - Глистове, розташоване на південному схилі однойменної полонини у Гринявських горах на висоті 1450 м. Воно відрізняється досить багатою флорою - тут, наприклад, зустрічаються 17 видів осик. Це болото - пам'ятка природи державного значення з 1975 р.

25. Печера прозорих стін. Поблизу с. Мала Уголька Тячівського р-ну на Закарпатті недалеко від височини Погар розташована карстова печера, закладена у юрських мармуризованих вапняках і створена двома перпендикулярними камерами завдовжки 5 і 20 м. Стіни їх вкриті молочно-білим прозорим кальцитом із зеленуватими натьоками, які нагадують за формою чудові казкові кам'яні квіти. Має наукове та естетичне значення.

26. "Перлинова печера". У 2,5 км від Малої Угольки на водорозділі річок Малої та Великої Угольок знаходиться карстова печера, закладена у юрських мармуризованих вапняках і є прикладом дії тріщинуватих вод на слаборозчинні карбонатні породи. Крім сталактитів на стінах утворилися численні кальцитові кульки, які блиском і красою нагадують перлини, звідки й назва.

27. "Зачарована долина". У верхів'ях струмка Смерекового в Іршавському р-ні Закарпаття розкинулось напрочуд мальовниче міжгір'я - Зачарована долина, або Смереків Камінь. Численним скелям заввишки 20 м, що складені світло-сірими кальцитами і залягають серед гідротермально змінених вулканічних туфів, вивітрювання надало дивовижного вигляду. Цей державний заказник площею 150 га приваблює багатьох туристів.

28. "Долина нарцисів", що біля м. Хуст на Закарпатті, є єдиним місцем в Україні, де в природних умовах ростуть білосніжні нарциси вузьколисті. На вигляд вони дуже нагадують садові, але квітки більші й досягають іноді 10 см у діаметрі. Живописна долина площею 80 га вкрита суцільним килимом квітів і оперезана пологими гірськими схилами, є пам'яткою природи.

29. "Протяте каміння" височить поблизу перевалу Німчич на кордоні Путивльського та Вижницького р-нів на Буковині. Складена вона з розбитих пластів ямненського пісковика, мальовничо насунутих один на одного і сягає 30 м. В ній створилася рідка форма вивітрювання - брама близько 2 м заввишки, яка й дала назву цій групі скель.

30. "Кам'яна брама". Поблизу с. Мала Уголька Тячівського р-ну на Закарпатті, в долині Малої Угольки, є незвичайна скеля, яка становить собою своєрідний карстовий міст у мармуризованих вапняках юрського періоду, де карстові процеси проклали прохід завширшки 10 і заввишки 3 м. Ця геологічна пам'ятка має не тільки пізнавальне, але наукове значення як оригінальна форма карсту.

31. "Скелі закоханих". На околиці с. Костилівка Рахівського р-ну Закарпаття на протилежних берегах Тиси височіють дві обривчасті скелі заввишки до 20 м з хрестами на височинах. Легенда оповідає, що хрести на скелях встановлені в пам'ять про трагічну загибель молодят Івана і Марічку, батьки яких заважали сватанню закоханих. У відчаї Марічка кинулася зі скелі й загинула. Приголомшений лихом Іван пішов слідом, кинувшись зі скелі протилежного берега Тиси.

32. Скелі з "ієрогліфами" можна побачити поблизу с. Середнього Водяного Рахівського р-ну на Закарпатті. На східному схилі гори Бужора виходять відкладення міоценового віку, представлені шарами пісковиків, аргілітів та алевролітів. На поверхні пісковиків збереглися численні хвилеприбійні знаки, що свідчать про хвилювання стародавнього моря, а на вигляд нагадують ієрогліфи.

33. Найбільш вітряне місце в Карпатах (де здійснюється наукова діяльність - прим. упорядника) - полонина Пожижевська. Вітер зі швидкістю понад 15 м/с (54 км/год) дує тут в середньому 120 разів щорічно.

34. Полонина Пожижевська є також і найвологішим місцем України - 1593 мм рт. ст. річних опадів.

35. Найбільш сніжний населений пункт - с. Руська Мокра на Закарпатті - стійкий сніговий покрив лежить тут в середньому 110 днів на рік. Це зумовлено специфікою розташуванням села серед гірських хребтів, які суттєво затіняють територію села від прямих сонячних променів.

36. Найбільшу кількість сонячної радіації в Українських Карпатах отримує с. Міжгір'я - 2145 МДж/м2, в той час як півострів Крим - 5165.

37. Село Старуня знову дивує своїми природніми несподіванками. Цього разу вона посідає почесне місце найбільш сейсмоактивної місцевості. Поблизу цього села на місці старого озокеритового промислу є невелика ділянка площею близько 1,5 км2, назва якої - Чудо-Старуня - нагадує про дивовижне поєднання різноманітних стратиграфічних, мінерально-петрографічних, гідрологічних та неотектонічних особливостей. Висока сейсмочутливість проявляється у появі тріщин, провалів, рості порогів й невеликих водопадів, грязевому вулканізмі (див. далі), активній динаміці газовиділення, а також у нерівномірному піднесенні - близько 1 м за сім років (!). Чудо-Старуня реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тис. км в Румунії, Італії, Німеччині, Іраці, на Кавказі і навіть у середній Азії. Цей постійно діючий підземний "барометр" - унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин, прогнозування землетрусів.

38. Поруч Чудо-Старуні є також і найбільший постійно діючий вулкан. На західному березі р. Луковиця, що поблизу цього села, геологічні породи утворюють складний тектонічний перегин, на вершині якого розташований вулкан з висотою конуса коло 3 м й довжиною глинистих потоків 10-60 м. З'явився він у 1977 р. внаслідок землетрусу в Румунії й нараховує нині 8 кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її диференціали. Віддалені землетруси іноді приводять до появи тріщин в землі завширшки 0,5-3 см, які закриваються через 3-5 діб.

39. Однією з найбільших повеней у Карпатському регіоні була повінь 1947-48 рр. Наприкінці грудня 1947 р. в горах накопичився сніговий покрив заввишки 30-50 см, різко потепліло, випали зливи. В результаті на Тисі, Тереблі, Тересві та інших ріках регіону відбулися катастрофічні повені, були затоплені Хуст, селище Вилок та багато інших, на великих площах знищені озимі посіви.

40. Найбільша повінь, викликана дощами і зливами, сталася 30-31 серпня 1927 р. в Карпатах. Очевидці розповідали, що зливи йшли одна за одною й супроводжувалися грозою, а в епіцентрі дощового фронту випало 315 мм опадів. Підйом рівня води у річках Стрий, Свіча, Лімниця, Бистриця Солотвинська та інших був катастрофічно великим, пік настав вже через 3-4 год. Було затоплено багато населених пунктів у долинах рік (Самбір, Миколаїв, Стрий), бурхливі потоки знесли сіно і зібраний врожай.

41. Найтрагічніша повінь нашого часу. В грудні 1992 р. на Закарпатті, на р. Уж сталася повінь, якої не пам'ятають старожили. Високі гори, круті схили гірських річок, часті інтенсивні дощі, різке потепління, форсоване танення першого снігу, безжалісна вирубка лісів - от фактори, що стали причиною несподіваного грізного водоспаду, який спричинив збитки 5 млн. крб. за тогочасними цінами. А найсумніше, що загинуло 17 чоловік, 200 закарпатських сімей позбулися даху над головою, 4 тис. будинків підлягали ремонту, було затоплено 30 тис. га орних земель. Примітка упорядника: Книжка видана у 1997 р., тому тут не враховані жахливі повені 1998 р. (500 млн. грн збитків та 17 життів) та 2001 рр. (10 млн. грн. збитків, максимальний рівень води в ріці сягнув 13 м).

42. Карпати природньо є найбільш селенебезпечним районом - 271 селевий осередок в басейнах Тиси, Дністра і Пруту, а також...

43. ... найбільш лавинонебезпечним. Тут зареєстровано близько 1 тис. лавинних осередків. Снігові маси долають від кількох десятків метрів до 2-3 км зі швидкістю від 1-10 до 80-100 м/с. Об'єми снігу в лавинах в окремих районах становляит від кількох десятків і сотень м3 до 1 млн. і мають величезну руйнівну силу. За даними лавинолога В.Ф. Гриценка найчастіше лавини трапляються в березні (зафіксовано 254) та лютому (104), а найменше в листопаді (5).

44. Найбільші карпатські лавини із зафіксованих за останнє століття зійшли в 1968 р. на Свидовці з г. Стіг - 300 тис. м3. У 1988 р. на Боржаві об'єм снігу кількох лавин перевищив 500 тис. м3, а двох - 800 тис. м3. Одна з них знищила ліс площею 16 га. Відстань пробігу лавин сягала 3,5 км.

45. Найщедрішою на град в котрий раз відзначилась полонина Пожижевська - 13 градових днів на рік.

46. Найбільш грозове місце України - Селятин на Буковині. 45 днів року - грозові. Великий Березний - 43, Рахів - 41 день на рік. Селятин також відомий найтривалішою грозою. В 1948 р. вона почалася 10 червня о 15:30 і закінчилася 12 червня о 4:30, тобто тривала 37 год (!).

47. Рекорд швидкості росту серед рослин належить навіть не бамбуку, а представнику грибів - веселці смердючій, яка зустрічається в карпатських лісах. За 1 хв шапка піднімається на 5 мм - вона росте просто на очах і вдвічі швидше за бамбук.

48. Найплодовитішим грибом по кількості насіння є порхавка гігантська (дощовик), яка містить до 7·1012 спор (сім трильйонів).

49. Найдавніше дерево в карпатських лісах - ялина (смерека). Її походження пов'язане з крейдяним періодом мезозойської ери. І вже на світанку виникнення людства вона використовувалась як рослина-цілитель через свої фітонцидно-бактерицидні властивості. В Україні відомо два дикорослих види ялин - звичайна та гірська.

50. Найдовговічніше дерево в Україні - тис ягідний. Вік цього релікта може досягати 4 тис. років. У минулому він був поширений по всій лісовій зоні Європи, але повсюдно знищений через дуже цінну деревину -недарма його називають "королівським" або "негній-деревом". Найбільший осередок тису - Княждвірський резерват в околицях Коломиї Івано-Франківської області площею 206 га. До рекордсменів-довгожителів належить також кедр європейський - до 3 тис. років.

51. Найвисокогірніше дерево - сосна гірська, її виявлено на схилі гори Піп Іван Чорногорський на висоті 2010 м над р.м. Вона невибаглива, має широку екологічну амплітуду, може рости на кам'янистих сухих скелях і розсипищах з нерозвиненим шаром ґрунту. Дерево має вигляд криволісся висотою 2-4 м або дрібних карликових екземлярів заввишки 20-30 см.

52. Рекордсменом за висотою можна вважати модрину європейську в Рахові. Коли її зрубали у віці 140 років,  вона мала висоту 54 метри.

53. Найменше дерево з тих, що ростуть в Україні - верба туполиста. Висота її становить 12-15 см, зустрічається на вологих вапнякових скелях в альпійському поясі Карпат, зокрема на г. Близниця.

© Г. Маценко. Книга рекордів України. - ФІРА-люкс, 1997.
Упорядкування та адаптація: Ю. Гудима 2003 р.

 Матеріал підготував (написав): Юрко Гудима


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
nuzhnyj повідомив(-ла) 15.02.2012 17:25
Варто оновити інформацію (наприклад, додати "Буковель", а також є уваги щодо "дивовиж":

7. Що то має до Карпат: «Першим українцем, що піднявся на Еверест (Джомолуґму) був Сергій Бершов з Харкова»?

17. Найвисокогірніший вокзал - станція "Бескид", що збудована на висоті 790 м над р.м.
Але!!!
Станція Сянки знаходиться на висоті 865м. над рівнем моря, а станція Воронєнка Івано-Франківської області знаходиться на висоті 900 м над р.м.!!!

яяяяяяяя повідомив(-ла) 15.04.2009 18:08
ПРИВІТ УСІМ=))))!НАШІ КАРПТИ НАЙКРАЩІ У СВІТІ,ТІЛЬКИ ТРЕБА ЇХ БЕРЕГТИ І ЦІНУВАТИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
soncezajchyk повідомив(-ла) 23.01.2007 14:54
А ще в Карпатах знаходиться найвискогірніший в Україні банкомат:)) На рівні 900 метрів над р.м., у Буковелі. ПриватБанк, звісно. І найвисокогірніше банківське відділення. Дуже кумедно виглядає: така собі дерев'яна гірська хатиночка, а до неї банкомат причеплений:)) На стикові часів.
gai8 повідомив(-ла) 03.04.2006 14:29
Дуже прікольно. Інформація яка стане в пригоді всім туристам.
dimchyk повідомив(-ла) 26.08.2005 15:29
Вибачте, звісно, північні схили!
dimchyk повідомив(-ла) 26.08.2005 15:26
Найбільший водоспад Карпат визначити доволі складно, оскільки в літературі дуже суперечливі дані про них. Але відзначимо Манявський водоспад на річці Маняві (16 м) в межах Горганського масиву та Шипіт (15 м) з кількома великими каскадами біля с. Пилипця (південні схили Боржави). Поправте мене, якщо хтось знає краще.
Waldek повідомив(-ла) 09.08.2005 17:50
Турка розташована на висоті приблизно 560 м, а перепад висот всього 100 м. У неї найвища найнижча висота)))
S.30 [guest] повідомив(-ла) 03.05.2005 23:33
Дуже добре пишете так напішіть про село Добрянське історію.
Богдан [guest] повідомив(-ла) 15.04.2005 20:41
Єдине гірське водосховище на Україні утворене на р.Теребля в Хустському районі Закарпатської області поблизу села Вільшани.Призначення-забезпечення водою електростанції,яка споруджена на р.Ріка,що протікає паралельно Тереблі але з іншого боку гірського хребта,та значно нижче за висотою над рівнем моря.Задумкою інженерів було використати природній перепад гірських річок.Для цього було прокладено тунель для подачі води з водосховища,та залізобетонний жолоб по схилу хребта,по якому вона розганяючись прямує до турбіни.Електростанція названа Теребле-Ріцькою.Наповнене водосховище,оточене зеленню гірських лісів вражає.
feleon повідомив(-ла) 10.12.2004 14:25
Гуцулка.Ксеня! Ну как ваши успехи с филмом про Закарпатье .Жду не дождус,Когда он появится,и обязателно сообсчите нам .
zanuda повідомив(-ла) 16.11.2004 01:15
2 пан Петро:
Села Шандровец і В. Яблунька різні, але, наскільки я знаю, сільрада одна.
Либохора ж, Ваша правда, довша.


Тепер щодо Руського перевалу:
1. Те місце, де на картах написано "перевал Руський", незручий навіть для вершників, не кажучи про обози.
2. стратегічне значення в порівнянні з сусідніми Ужоцьким чи Верецьким перевалами - незначне.
3. "Руським" цей перевал 2000 років до Р.Х. називатись не міг, ну ніяк.
4. З працею В.Кобільника я з великим задоволенням ознайомився б.
Річ у тому, що дуже часто під однією назвою можуть фіґурувати декілька реальних місць.
Так, значно легший підйом з села Либохора і безпечніший спуск на Закарпацьку сторону існує між г. Старостина і Дрогобицький Камінь.
Крім цього, він відкрває можливість подальшого спуску одночасно у дві долини Закарпаття: або в долину р. Жденієвка-Латориця або в Гусний-Уж, що могло б зробити його стратегічно важливим.
Пан Петро [guest] повідомив(-ла) 13.11.2004 15:19
Пан Йосип має рацію з приводу перевалу Руська путь. Він вже був відомий в добу неоліту, тобто понад 2000 літ до Христової ери.
Праці В. Кобільник "Руська путь", збірник тов. "Бойуівщина" -"Літопис Бойківщини", Самбір 1932р.
Пан Петро [guest] повідомив(-ла) 13.11.2004 15:10
Пене Zanuda. Мушу з Вами не погодитися в питанні найдовшого села. Шандровець і В. Яблунька це різні села. Найдовше селе - Либохора, довжина якого 12км.
Гуцулка Ксеня [guest] повідомив(-ла) 02.08.2004 17:08
Добре, що ми любимо Карпати! Я хочу відзняти фільм про ці гори. Всі, хто цікавиться - пишіть: gksanka@rambler.ru
Лора [guest] повідомив(-ла) 29.01.2004 13:24
Скажіть чи є десь на сайті сторінки-фото з ліфтами.Хочу просто побачити який у нас на Україні сервіс.Скільки канатних доріг і чи вони безпечні?
vit [guest] повідомив(-ла) 09.01.2004 16:06

Де і як купити горіхи кедру(краще сибірського) , які б зійшли, були б свіжі і не сухі ? Я з Полтави.
zanuda повідомив(-ла) 18.12.2003 20:09
2 ERMAC:
Nu ce zahal'novidomo, scho "UNGVA'R JE LEPSHYJ!!!"
ERMAC [guest] повідомив(-ла) 18.12.2003 16:55
Найкращим містом у Карпатах вважается Ужгород . Ви спитаете чому?- БО!!!!!!!!!!!!!!!!!
Йосип [guest] повідомив(-ла) 17.12.2003 17:12
Перевал княжої пори, а не сучасний.
zanuda повідомив(-ла) 17.12.2003 00:12
Pane Josype, ta zs na xrebti na misci tak zvanoho "Ruskoho perevalu" nema navity por'adnoji stezsky. To zs jakyj vin pereval?
Z takym zse uspixom mozsna objavyty, scho najvishyj pereval iz Zakarpatt'a v Ivano-Frank. oblast' lezsyt' cherez horu Hoverla.
Tym bil'she, scho shl'ax cherez "Ruskiy pereval" (osobluvo spusk do Perexrestnoho bezpechnym nijak ne nazvesh.
Йосип [guest] повідомив(-ла) 16.12.2003 12:09
Екологічно найчистіший район Карпат вважається південно-західна частина Турківського району.
Йосип [guest] повідомив(-ла) 16.12.2003 11:21
Один з найвищих і безпечніших перевалів княжої доби є перевал Руський путь висота 1217м, що знаходиться за с. Либохора Турківського району.
Йосип [guest] повідомив(-ла) 16.12.2003 11:10
Мостами, я вважаю, можна називати інженерні споруди, що пролягають над річками, автомобільними та залізнодорожними шляхами. Виходячи з цього, пане Zanudo, Ви не врахували, що в Турці є ще два залізнодорожні мости над автомобільними шляхами, один - при в'їзді з боку Львова, другий - в районі вокзалу, арковий. Всі інші в тому числі і підвісні пролягають над річками Яблонька, Літмір, Стрий, що протікають через Турку.
zanuda повідомив(-ла) 14.12.2003 01:19
Mushu pohodytys'a z Josypom:
Po dostupmym meni danym dovzsyna zaliznychnoho mostu v Turkax 410-425m!

Schodo kil'kosti mostiv, to vyhl'adaje, vin takozs maje raciju:
zaliznychyx mostiv v Turci 6 (jakscho vraxovuvati ti 2, scho vedut' cherez r. Stryj),
plus blyzko 14 avtomobilnix.
zanuda повідомив(-ла) 12.12.2003 20:01
2 Йосип [guest]:
Jaka vse zs taky dovzsyna mosta v Turci?
Bo vzse zhaduvanij (13) віадук - залізничний міст на відтинку Воловець - Бескид, споруджений в середині 1880-х рр., має висоту 33 м і довжиною 270 м,
to zs i je mist.

Schodo kilkosti mostiv, to tut treba vyznachytys' z pon'att'am "mostu".
Napryklad, v s. Strypa Uzshorodskoho r-nu piv-sela (zaxidna polovyna) majut' vlasnij mist cherez potik(zalizobetonnij, hruzovyk mozse perejixaty), a ce - bil'she 50 mostiv, pravda, dovzsyna jix po 6m.
Йосип [guest] повідомив(-ла) 12.12.2003 10:30
Найбільша кількість мостів є в місті Турка-більша 20
Йоси [guest] повідомив(-ла) 12.12.2003 10:27
Найдовший міст в карпатах знаходиться в місті Турка Львівської області
zanuda повідомив(-ла) 25.10.2003 20:10
22. Mozslyvo jedynyj pamjatnyk u sviti (!) poshtar'u stojit' v smt. Tur'i Remety Perechynskoho r-nu.
Poshtar Fedir Feketa (XIX st) schodn'a pishky (!) dostavl'av poshtu z Uzshorodu (~30km) v odnomu naprjamku.
Cherez te, sho jomu nabrydala doroha v dolyni, Fedir chasto xodyv cherez Antalovecku Pol'anu (ponad 800m naboru vysoty!)
Pomer cherez zapalenn'a leheniv, napyvshys' xolodnoji vody z potoka Klokotyva (toho scho stukaje z-pid skel' Sokolec').
Юрко повідомив(-ла) 17.10.2003 08:35
Зануда, бравіссімо! Про музей не знаю.
zanuda повідомив(-ла) 17.10.2003 01:11
Question to JURKA:
Nevzse музей лісу і сплаву на Чорній Ріці
vzse vidnovyli pisl'a poveni 1998 roku?
Bo ja z toho chasu tam ne buv.
zanuda повідомив(-ла) 16.10.2003 23:51
4a. Na nominacijuy najvishoho perevalu z kruhlorichnym vykorystann'am
mozse pretenduvati i Kosivskij
(z dolyni richky Tysa v dolinu richky Kosivska) - 1024 m.
Na kartax cej pereval poznachemij jak I-XII,
ale na dili ce ne zavzsdy vidpovidaje dijsnosti.
zanuda повідомив(-ла) 16.10.2003 21:51
21. Najvysha tochka Chivchinskoho xrebta, mozslivo, i ne
Chivchin (1776.1), a Hnatova (Hnatava) - 1776.5
na vzse zhadanomu ploskohirji Palenica
zanuda повідомив(-ла) 16.10.2003 21:45
12. Najhlybsha krynyc'a - hluybyna 125m v Nevyckomu zamku
(zaraz verx krynyci zasypamij).
13.Najnyzschij pereval cherez Vodorozdilnij hrebet
- "Novyj" Vereckij (bil'a sela Latirka)
Peretynaje vodorozdil na vysoti 770 m. Tut slid dodaty, sho najvishoju tochkoju cijeji dorohi je 780m i znaxoditsa ~200m pivd.-zaxidnishe. Tomu jaksho jixati iz Zakarpatt'a do Lvivshini to mezsa obastej bude vzse na spusku.
13a. Vysota perevalu Pshelynch-Beskid (iz Zakarpatt'a do Polshi) takozs 780m.
14. Centr Evropi - bil'a Dilovoho.
(Isnujjut' rizni cenrtri v zalezsmosti vid toho, scho my vvazsajemo za Evropu)
Krim toho, za ostanni 100 rokiv Kaspijske more posunulosa, Niderlandi opustilis', a Norvegija pidn'alas', to c'a tochka ne je stabilnoju).
15. Najnizscha tochka Karpatskoho regionu Ukrajini -
riven' vody v richci Tysa
bil'a potrijnoho korodu Slovacchina-Uhorshina-Ukrajina
v zalezsnost' vid rivn'a vody - 92-95m.
16.Najnizsce roztashovane misto Karpatskoho regionu Ukrajini -
Chop - 102m.
17. Najvische roztashovana cerkva - v s. Semychiv (na kartax Senychiv)
Dolynskoho r-nu
18.Najkorotshe zaliznichne spoluchenn'a z T'acheva do Raxova proxodit' teritorijeju Rumuniji. Mozse nominuvatysa na najhlupishu zaliznic'u.
19. NAjvyshe compacktne (a ne xutirne) misto Turka 560-620 m,
dal'i - Jaremcha -500-600m,
a azs potim - Raxiv - 400-550m (xoch xaty mozsna zustrity i na vysoti 1100m, ale to tilki nominal'no teritorija Raxivskoji miskRadi, na dili to navit' i ne selo, a xutory -rozkynuni po sxylax sadyby).
20. Najbil'she porushnykiv ukrajino-rumunskoho kordonu poblizu PIM - sered chleniv clubu www.karpaty.com : )
zanuda повідомив(-ла) 16.10.2003 02:15
11. NAjdovshe karpatske selo - Verx. JAblon'ka Turkivskoho r-nu - 9km,
z Shandrovec (ta zs sil'rada) - 12 km
zanuda повідомив(-ла) 16.10.2003 01:54
8. Najhustishe roztashovani zamki na Ukrajini - v zakarpatskix peredhirjax:
Nevichanskij, Uzsahorodckij, Seredn'anskij, Mukachivskij, Korolevskij, Xustskij.
Arzeolohi dobavili b v cej spusok sche 4 zamki.
9. NAjbil'sha ploscha pidn'att'a vysotoju ponad 1800m - massiv HutynTemnatyk-Rebra-Breben'askul-PipIvanChornohor skij
10. NAjkrashi hory v sviti - Karpaty
zanuda повідомив(-ла) 16.10.2003 01:19
1. NAjvishij vokzal - to stancija "S'anky" Turkivskoho r-nu - 819 m.
2. Najvishij pidval - na Popi Ivanu Chornohorskomu.
2a. Tam zse v dovojennix chasax bulo najvishe misce roboty (obsrervatoria).
3. Chomus' ne zhadana Hoverla?!
4. Najvishij pereval z kruhlorichnim avtomobil'nim spoluchenn'am
Vyshkivskij (z dolyni richki Mizunka v dolinu richki Svicha) - 986 m
5. Chomus' ne zhadali skeli Dovbusha (Polanica -Truxaniv) .
Vysota Bronenosca zi storoni strumka - 98m.
6. NAjbil'shij (nezrujnovanij) krater vulkanu - hora Antalovecka Pol'ana (~350x150m).
7. NAjbil'shi zoloti zapasy Ukrajiny v Muzsijevskij Hori (Berehovskij r-n).

Євген [guest] повідомив(-ла) 29.09.2003 09:13
Найменший музичний інструмент - дримба.
Танасій повідомив(-ла) 20.08.2003 01:53
Примітка до п. 29 (про "Протяте каміння")
Прошу виправити назву району з Путивльського на Путильський
tala повідомив(-ла) 30.07.2003 12:55
Дуже добре що надав таку інфо- от вона і мені зодилася - " ДЯКУЮ!!!!! "
maddog [guest] повідомив(-ла) 15.07.2003 15:05
Просто супер!!!!!!
Майбутні подорожі буду планувати з урахуванням цих матеріалів!!!!!!
udav повідомив(-ла) 02.07.2003 16:06
Непогано було б додати інформацію про найбільшу печеру Карпат: це шахта "Дружба" (Романея) поблизу школи у с. Мала Уголька. Глибина 46м, загальна довжина - 900м. Є кілька залів, привабливі натьоки, зокрема сталактити до 1,5м довжиною і рідкісні геліктити. Проте, на жаль, всі натьоки у цій печері вкриті тонким глинистим нальотом невиразного рудуватого кольору. Печера І категорії складності, її можна відвідувати лише маючі певний спелеологічний досвід та спеціальне спорядження.
udav повідомив(-ла) 02.07.2003 16:03
Попередній коментар стосується 25) - печери прозорих стін
:)
udav повідомив(-ла) 02.07.2003 15:59
- Здається, це інформація з [Геологические памятники Украины, справочник-путеводитель, Зарицкий А.И. (отв. ред.). 2-е изд., Киев, «Наукова думка», 1987, с. 41-43.].
Насправді там в одному місці є вихід (площею у кілька квадратних метрів) досить великих (до 10см) добре сформованих призматичних кристалів цілком прозорого кальциту (до речі, зовсім не схожих на квіти). "зеленуваті натьоки" - це насправді зелений наліт з водоростей, оскільки печера досить волога і освітлюється денним світлом. На щастя, вхід у важкодоступному місці, та й знайти його досить складно. А то б там давно вже все розгромили... :(
Ника [guest] повідомив(-ла) 06.06.2003 09:49
Дуже цікава розповідь!
Юрко повідомив(-ла) 12.05.2003 09:08
2 Норм: №14, то той?
Нормалайзер повідомив(-ла) 10.05.2003 00:58
Однією з унікальностей є кам'яний залізничний міст через Прут, коло Ворохти. Він старіший і довший за відомий Тауер-брідж, довжина найдовшого прольоту - 65 м, всього мосту - 115 м.
Юрко повідомив(-ла) 08.05.2003 13:58
Надибав ще: 1. Біля села Синевир розташовано єдиний у світі музей лісу і сплаву на Чорній Ріці, який має унікальні експонати, що стосуються історії лісопереробної галузі та професії бокорашів. Цей диво-об’єкт просто неба та ще й на воді є унікальною гідротехнічною спорудою XІХ століття. Вона використовувалася для сплаву лісу, зв’язаного у дараби (бокори, плоти). Її складне, як на той час, технічне та архітектурне вирішення базувалось на багатстві традицій народного будівництва. При дорозі на о. Синєвир є вказівник. Музей знаходиться на території НПП "Синевир".

2. Теребле-Рікська ГЕС є діючою станцією в енергосистемі "Закарпаттяобленерго". Включає підземний тунель довжиною 3,5 км і з нахилом 200 м, прокладений під хребтом Бовцарський Верх, що з'єднує ріки Ріку і Тереблю. Сама станція розташована в присілку Противень (4 км від с. Нижній Бистрий в напрямку Міжгір'я), тут стоїть турбіна, а вода надходить з Тереблі з водоприймальника великої греблі при водосховищі (3 км від Вільшан в сторону Мерешора). Станція збудована в 1955 р., потужність 27 МВт (3 генератори по 9 МВт).
Sanator повідомив(-ла) 20.04.2003 00:29
Ще один із рекордів - кількість мінеральних джерел. Лише у Закарпатській області їх нараховуєть біля 400. (Здається що це чи не найбільша кількість джерел у регіоні Карпат).
Рекордом мабудь буде і кількість цікавих матеріалів виставлених п. Юрком. Чи не так?
Пора рейтинги авторам виставляти у вигляді ялинкових гілочок, чи що :-) Ставлю 5 !
Нормалайзер повідомив(-ла) 15.04.2003 12:47
Ще раз стосовно того, де найвище живуть люди. Як я зрозумів - на Яровиці люди оселились в, по суті, пристосованих приміщеннях. На Гриняві люди спеціально будували хати, щоб жити. Є, як на мене, суттєва різниця. А. може, й не вельми суттєва :)

Ще з серії "най... най..." можна додати, що найчистішою річкою Європи визнано Лімницю (правда, виникає питання: хто ж то визнавав і наскільки об"єктивною є така оцінка...)
Karasj повідомив(-ла) 15.04.2003 08:09
Маладєц..!
Юрко повідомив(-ла) 14.04.2003 20:04
2 us2yv: я автора старався не коректував, тільки доповнював/скорочував (не моя праця, все-таки). А так, за моїми підрахунками, висота Воронянки - 779,3 м (сім горизонталей по 20 м на 1 км мапі, відміряних від найближчої висотки 949,3). Так що Бескид лідирує з відривом в 10,7 м. А про Яровицю я наводив цілу статтю по лінку нижче. Невідомо, чи там ще вони живуть, а висота, судячи зі статті 1555 м. Стаття опублікована 2001 р., а готувалась ще раніше.
us2yw повідомив(-ла) 14.04.2003 17:34
а хіба :
по п.17
Станція Вороненко не вища ? там десь біля 900 метрів...
Стосовно найвищих хат, де живуть люди - висота 1570 м., хребет Яровиця. путильський район, Чернівецька область.
А так дані дуже цікаві. Про вулкан я взагалі перщий раз чую !
Юрко повідомив(-ла) 10.04.2003 09:30
В останньому Експресі про дивовижу № 50 (тисовий резерват Княждвір) є стаття
Юрко повідомив(-ла) 09.04.2003 19:32
Можливо, а можливо й тут: <http://webua.net/karpatia/advice_misc_ukr2.htm >, якщо ще не повтікали звідти.
Нормалайзер повідомив(-ла) 09.04.2003 19:22
От не можу вже два дні знайти, де я таке бачив, але точно читав: найвищі хати, де люди живуть постійно в Карпатах - на Гриняві, східні схили полонини Михайлової, висота 1400, присілки с.Гриняви, здається... Знайду - уточню
ectar повідомив(-ла) 08.04.2003 10:48
Дуже цікаво, багато пізнавальної інформації !
zvizdochka [guest] повідомив(-ла) 08.04.2003 10:47
Дякую за цікаву інформацію!
Мирослав повідомив(-ла) 07.04.2003 16:19
Бог любить трійцю, тому скажу ще й я - цікаво почитати:)
Треба ж знати про свої Карпати побільше
CEM повідомив(-ла) 07.04.2003 15:56
Цікаво
fim повідомив(-ла) 07.04.2003 12:19
Я давно щукав такі матеріали.
Але мабуть нетам шукав.
Цікаві речі одним словом. :)


Пошук 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::