стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / ФЛОРА / Видовий склад / Дуб звичайний :::

Дуб звичайний

Quercus robur L.
Родина букові - Fagaceae

Дуб - наймогутніше дерево української флори. Він виростає величеньких розмірів ;-) Біля села Мельники Чернігівського району росте дуб висотою 30 м і з обхватом стовбура 8.65 м. Вік його становить біля 1100 років. Такі дуби - живі свідки історичних подій ще з княжих часів. Широко відомий також також 700-літній Хортицький дуб, але його вже майже знищили сучасні мудрагелі.

В Україні росте 23 види дуба, але більшість з них має невелике поширення. В Карпатах крім дуба звичайного зустрічається ще дуб скельний. В Карпатах вони переважно зустрічаються у мішаних лісах. Колись в Карпатах було 300 тис.га. дубових лісів, тепер нараховують лише 100 тис.

До 8-річного віку дуб росте повільно, зате розвиває могутню кореневу систему. Вже в однорічного дуба коріння досягає 1м довжини. Далі ріст дерева в висоту пришвидшується і до 15-20 років становить 50-70 см на рік. Після 120-200 річного віку дерево припиняє ріст в висоту. А от збільшення діаметру стовбура відбувається протягом усього життя дерева.

Дуб звичайний має дві форми - літню і зимову. Літня форма розпускає листя на кілька тижнів раніше. Зимова форма форма зате не скидає листя на зиму і листки висять на дереві по кілька років. Зимова форма витримує затоплення водою.

Дерево світлолюбне, вітростійке, морозостійке, але в ранньому віці потребеє захисту від холоду. Воно добре укріплюює землю і захищає її від ерозії. Практично не боїться засухи. Дуб добре очищає повітря, виділяє багато фітонцидів.

Кора дуба груба, з тріщинами, темно-сірого кольору. Вона містить багато дубильних речовин, широко використовується в медицині, зокрема як вяжучий засіб.

Дуб цвіте після розпускання листя, у квітні-травні. Він гарний медонос. Квітки дрібні і непомітні, запилюються вітром. Дерево починає плодоносити у 30-40, а у насадженнях - у 50-60 років. Плодоносить щедро, але лише раз на 6-8 років. Плід дуба - жолудь (а ви як думали? ;-). Вони достигають у вересні - листопаді. Жолуді довгасто-еліптичної форми, коричнево-жовтого кольору, виростають по 1-3 штуки поряд. Їх мелють на борошно, роблять з них каву. Жолуді - чудовий корм для лісових тварин. Довжина жолудя - 1.5-2.5 см, діаметр 1-1.5 см.

Листя дуба - темно-зеленого кольору, несиметричне, довжина листка - 6-12 см, ширина - 4-7 см. Черешок короткий, довжиною 0.2-0.8 см.

Особливо ціниться деревина дуба. Вона надзвичайно міцна і тверда. Особливо гарна т.зв. морена деревина, котра довго пролежала під водою. Вона набуває чорного кольору і не гниє. Здавна з дуба виготовляли різні деталі, котрі потребевали високої міцности, наприклад, колеса. Використовувався дуб також для виготовлення бочок, відер.

Джерела:
1. С.А.Генсірук, В.О.Кучерявий, Л.Й.Гайдарова, В.Д.Бондаренко Зелені скарби України. Київ, "Урожай", 1991.
2. С.М.Стойко, Д.С.Саїк, К.А.Татаринов Карпатський заповідник. Ужгород, "Карпати", 1982.

 

 Матеріал підготував (написав): Poмaн Паpaнчук


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
fitsak повідомив(-ла) 21.02.2010 07:44
Настільки відомо мені, дуб дійсно є медоносом.Проте ,автор тут говорить ,що дуб гарний медонос, тут є одне но...Дійсно в окремі роки бджоли збирають з жіночих квіток дуба нектар,але часто на дубі появляється мєдяна роса і падь. Це звичайно,впливає на якість меду.Там де дуб росте масово,і бджоли збирають нектар,вони продукують непридатний для зимового поїдання мед,так названий,падєвий, і пасічники його просто викачують.Інші дерева ,наприклад, бук,граб не є медоносами Щодо квіток,вони в дуба є.Тичинкові квіти зібрані в пониклі сережки ,кожна квіточка має 6-8 роздільну зеленувату оцвітину і 6-10 тичинок.Маточкові квіти зібрано по 2-5 у пазухахверхніх листків на довгих квітконосах, дрбненькі діаметром до 2 мм.Мені особисто стаття сподобалась, ще раз дякую автору
Roman повідомив(-ла) 09.01.2006 18:08
спеціально переглянув доволі багато джерел.

інформація з них суперечлива, тому питання залишається відкритим...
doktor Zamoroka [guest] повідомив(-ла) 28.12.2005 05:52
щоб дуб був медоносом - то вперше таке чую! романе, а звідки по твоєму у нього виділяється нектар? дуб, як і решта дерев з родини букових, запилюється вітром, тому йому немає сенсу (еволюційна доцільність) продукувати нектар, тай нектарників у нього немає. ш бджоли чи якісь інші комахи його квітів не відвідують, або лише зрідка за пилком. до читачів: а ви бачили квіти дуба?
Sashko [guest] повідомив(-ла) 06.04.2005 17:10
Дуже сподобалосяю Закачав інформацію про дуб та бук.
Це єдиний сайт про лісову рослиність в Україні
Дякую!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Андрій [guest] повідомив(-ла) 23.03.2004 16:11
Я від вашого сайту у захваті. Інфа - навалом, подано її цікаво, майже без нудних уточнень і деталей. А фотки - завались. І де ви їх діставали? Тільки жаль, що у флорі та фауні фотки є тільки до конкретних видів рослин і тварин. Хотілося б, до прикладу, побачити лісову рослинність або парочку птахів, що ширяють над цими лісами.


Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::