стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / ФАУНА / Плазуни / Гадюка звичайна :::

Гадюка Звичайна
(Vipera berus)

Гадюка Звичайна (Vipera berus) – найпоширеніша отруйна змія в середній смузі. Звичайну гадюку можна зустріти в лісовій, лісостеповій зонах та в Карпатах. Найчастіше зустрічається в мішаних полях, на галявинах, болотах, по берегах рік, озер і струмків. Розповсюдження: на півночі до 68° с. ш., а на півдні - до 40° с. ш. В горах гадюка зустрічається на висотах до 3000 м над рівнем моря.

Густота заселення гадюк дуже нерівномірна. В сприятливих місцях гадюки створюють великі скупчення – їх густота може сягати 90 штук на 1 га, але частіше не перевищує 3-8 на 1 га. Після зимівлі з’являються на поверхні землі звичайно в квітні-травні. Влітку сховищем для гадюк служать нори різноманітних тварин, пустоти в гнилих пеньках і поміж камінням, кущі, копиці сіна. Гадюки можуть поселятися в закинутих будівлях.

Гадюка звичайна відносно невелика в розмірах, довжиною до 75 см, на півночі зустрічаються екземпляри довжиною до 1 м. Тіло відносно товсте. Самки зазвичай крупніші за самців. Голова округло-трикутна, чітко відмежована від шиї, на верхній частині знаходиться три щитки. Зіниця вертикальна. Кінчик морди заокруглений, а носовий отвір прорізано в середині носового щитка. На переднім краї верхньої щелепи розташовані крупні рухливі трубчаті отруйні зуби. Забарвлення тулуба коливається від сірого до червоно-бурого, з характерною темною зигзагоподібною лінією вздовж хребта та іксоподібним малюнком на голові. На півночі зустрічаються чорні форми.

Спарювання гадюк відбувається з середини травня до початку червня. Гадюка яйцеживородяча. Потомство народжується в серпні. Молоді гадюки народжуються довжиною 17 см і вже є отруйними.

В средній смузі гадюки активні в денний час. Люблять грітися на сонці, можуть це робити і просто на стежці, на пеньках, каменях. Полюють як правило вночі. Харчуються переважно дрібними гризунами, жабами, комахами. При зустрічі з людиною гадюка, як правило, намагається сховатися. При загрозі нападу займає активну оборону: шипить, здійснює погрозливі кидки і небезпечні кидки-укуси, котрі найлегше провокуються рухомим об’єктом. Тому різких рухів при зустрічі з гадюкою краще не робити. Не слід брати змію за хвіст, так як не виключена можливість укусу.

Частіше за все зустрічі з гадюками відбуваються при зборі лісових ягід, грибів і при сінокосі. Щоб вберегтися від укусу гадюки, необхідно бути уважними і обережними. Ідучи в місця, де можлива зустріч з гадюками, необхідно мати відповідний одяг та взуття. Запобігають укусам гадюки високі черевики, грубі шерстяні шкарпетки, щільні, не облягяючі штани, заправлені з напуском на взуття. При зборі грибів і ягід краще користуватися палицею достатньої довжини, щоб перевірити зарості біля того місця, де вони ростуть. Якщо в цьому місці знаходиться гадюка, вона або втече, або викриє себе. Не зайвою буде виставлена вперед палка при швидкому русі по стежці. В гадюк слабий нюх і слух, і поява людини зненацька може завадити їй втекти. Якщо наступити на гадюку, вона може вкусити.

Потрібно бути особливо уважним, перед тим як ступати в зарослі ями. Не слід влаштовувати ночівлю поблизу трухлявих пеньків, дерев з дуплами, біля входу в нору чи печеру, поряд з купами сміття. В теплі літні ночі гадюки активні і можуть приповзти до вогню. При пересуванні вночі необхідно освітлювати дорогу ліхтариком. Слід щільно закривати вхід в намет, щоб гадюка не могла туди заповзти. Якщо намет не був щільно закритий, або при ночівлі без намету, перед тим як скористатися постіллю, потрібно її оглянути, особливо спальний мішок. Слід пам’ятати, що миші приманюють гадюк.

На місці укусу гадюки видно дві точкові ранки від отруйних зубів. Укус гадюки викликає наростаючий біль. За крововиливом розповсюджується затікання. При попаданні отрути в кров загальна реакція може розвиватися зразу або через деякий час – півгодини, годину. Найчастіше це відбувається через 15-20 хвилин (дані з різних джерел). З’являеться в’ялість, головний біль, нудота, інколи рвота, пришвидшений пульс, крутиться голова. Отрута звичайної гадюки за механізмом токсичної дії є отрутою переважно геморрагичної (яка викликає крововилив), кровозгортаючої і місцевої некротичної дії. Чим ближче місце укусу до голови, тим він небезпечніший. Навесні отрута гадюки більш токсична, ніж влітку.

Перша допомога при укусі звичайної гадюки.
В більшості літературнах джерел, присвячених першій допомозі при укусі змії, пропонується зразу ж відсмоктувати ротом кров з ранки. Попередньо ранки слід відкрити, стискаючи складки шкіри в області укусу. Кров з отрутою потрібно випльовувати. Продовжувати відсмоктувати потрібно протягом 10-15 хвилин. Після цього рот бажано прополоскати розчином марганцекислого калію або содою. Відсмоктування можуть робити як і сам постраждалий, так і інші. В літературі стверджується, що що ця процедура є безпечною, так як кількість отрути, яка при відсмоктуванні може попасти в організм відсмоктуючого, дуже мала. Негайно розпочате відсмоктування дозволяє видалити 30-50% отрути.

Дуже важливо, щоб уражена кінцівка залишалася нерухомою. Рухи прискорюють розповсюдження отрути в загальній циркуляції крові. Щоб зафіксувати уражену кінцівку, на неї слід накласти шину з підручних матеріалів або фіксуючу повязку. Потерпілому потрібно якнайбільше пити. Допоможе зняти алергічну реакцію на укус прийом 1-2 таблеток антигістамінних препаратів, наприклад: супрастин, дімедрол, тавегіл. Можна закапати 5-6 капель глазоліну або саноріну в ніс і ранку від укусу.

При укусах звичайних гадюк не слід накладати на уражену кінцівку жгут, який звичайно застосовується при укусах кобри. Отрути цих змій мають різні механізми токсичної дії. Специфічні протиотрутні сиворотки, наприклад, “анти-гюрза”, при укусах звичайних гадюк застосовують лише при наданні допомоги дітям віком 3-4 роки і в рідкісних випадках важкого отруєння.

 Матеріал підготував (написав): Тарас Паливода

 Джерело інформації: http://www.mtu-net.ru/myjourneys/
 


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
+380964468371 повідомив(-ла) 22.04.2015 05:43
https://youtu.be/Ofku3-FlsjQ
fitsak повідомив(-ла) 27.07.2010 12:34
До речі, цього року, майже наступив на гадюку,було це 26 березня,місцями в лісі стояв сніг (район гори Ріпна, Хрепелів)Була досить млява,отже пофотографував її, та просто поспостерігав,швидкий вихід напевно був пов*язаний з відлигою.
fitsak повідомив(-ла) 21.02.2010 19:44
В Карпатах зустрічаються гадюки зрізним забарвленням.Поширеною є змія сірого забарвлення, з зигзагоподібним малюнком по всій довжині,часто трапляється в лісовому поясі.Також є повністю чорного кольору трапляються на висотах 1000 і більше метрів.Також є гадюка з коричневим забарвленням та ромбічним малюнком, В повір*ях гуцулів така змія володіє магічною силою.Зустрічаєть вона рідше, бачив декілька разів в районі Ігровця Дійсно випадки коли кусає гадюка,є поодинокими, і кусає в тих випадках,коли на змію необережно наступили, або збираючи ягоди непомітно схопили.Звичайно ,що вжалить вона і тоді,коли її дражнять таким чином провокують.
avatorl повідомив(-ла) 12.05.2009 13:04
Цього травня тричі стикався з гадюками на стежках. Одна навіть хотіла напасти.
ВуйкоМи повідомив(-ла) 25.02.2008 02:51
Від отрути гадюки вмерти досить важко, якщо у вас немає алергії, здорові нирки тощо. Але якщо у Вас є сильна алергія хоч на що-небудь, то з собою в похід обов"язково треба брати сильні антигістамінні (протиалегрійні) препарати, ба, навіть спеціальні гормональні. Які - запитайте у Вашого лікаря. Бо не тільки укус гадюки, а навіть укус бджоли може стати для Вас останнім.
Oleksa [guest] повідомив(-ла) 27.07.2005 11:11
Пережив укус гадюки. Трохи поморозило і все. Може від страху?
сергей [guest] повідомив(-ла) 20.07.2005 15:58
да все хорошо но мне интерестно есть ли ссіворотка от укуса гадюки и где ее можно достать?
Оль4ик [guest] повідомив(-ла) 27.04.2005 20:49
Мені якщо чесно, то сайт дуже сподобався, бо я шукала реферат і не змогла його ніяк знайти, завдяки йому я в школі отримаю мабуть чудову оцінку!!!:) У мене немає коментарів!!!:))
nadya повідомив(-ла) 21.01.2005 18:43
Незважаючи на те, які гадюки страшні і як усі їх бояться фармацевти давно використовують їх отруту для виробництва різноманітних ефективних протиревматичних мазей, кремів, гелів.
fresca повідомив(-ла) 18.05.2004 16:09
Від укусів гадюки звичайно померло небагато, та були випадки!
Євген [guest] повідомив(-ла) 17.10.2003 09:03
А щодо мідянки, то отруйні зуби у неї у горлі.
То не треба туди пальці засовувати...
:)))
Євген [guest] повідомив(-ла) 17.10.2003 09:02
Є у Львові цікава людина - Тарас Гринчишин.
Власне моє посилання на статтю про нього.
Десь за тиждень його мають показати у передачі "хочу та можу" (17-17:30).
так от він може навчити, як правильно поводитися зі зміями.
Але навесні, бо вони вже сплять.
:))
zanuda повідомив(-ла) 15.10.2003 02:40
I ja malo ne stav na hjurzu.
ALe to bulo v Fanskix horah (Tajikistani)
Євген [guest] повідомив(-ла) 23.09.2003 12:52
Ловіть посилання:
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&ati d=23379
мій коментар статті - згодом.

--------------------------------------------------------------------
-------------- СТАРІ ПОВІДОМЛЕННЯ (до 30.07.2002) ------------------
--------------------------------------------------------------------
Андрій (LDA) повідомив(-ла) 29.07.2002 11:03
Я також ледве не став правда то була мідянка, але все одно то є змія.І також був у шортах :)
То сталося між с.Богдан і с. Луги похід по Чорногорі. ...
Юрко повідомив(-ла) 26.07.2002 16:13
Варто також додати, що змії глухі, і відчувають тілом вібрацію землі. А від отрути гадюки люди практично не помирають. Висмоктувати отруту з рани можна тільки людям зі здоровими яснами і губами. Двічі в походах мало не ставав на гадюку: на Яйку в травні 2001 р. і при потоці Білому коло Попа Мармароського. Був в шортах.
webmaster 2 bear повідомив(-ла) 14.12.2001 17:20
Fixed.
bear повідомив(-ла) 14.12.2001 16:10
Гадюка - Vipera berus, а Viperidae - це родина


Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::