стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / ФАУНА / Земноводні / Саламандра плямиста :::

ПЛЯМИСТА, або ВОГНЯНА САЛАМАНДРА
(Salamandra salamandra)

Населяє Середню та Південну Європу, Північну Африку (Алжир, Марокко) і західну частину Малої Азії. Поширена в Україні, в гірських та передгірських районах Карпат.
Загальна довжина тіла саламандри до 25-28 см, найчастіше близько 20-22 см, з яких менша половина припадає на хвіст.
Живе від передгір'я до 2000-ї відмітки над рівнем моря. Тримається ближче до лісистих схилів, берегів гірських рік і потічків, полюбляє оселятися в завалених буреломом букових лісах. Уникає сухих та відкритих місць. Виходить шукати їжу ввечері на вночі, але під час дощу, коли вологість досить висока, може робити це і вдень
Саламандра досить стійка до низьких температур, замерзає при -2 -40С. Зимують саламандри під корінням дерев, в трухлявих пеньках, під купами листя. Зимувати, як правило, можуть збиратися разом в одному місці декілька десятків саламандр.
Харчується різноманітними безхребетними, в першу чергу дощовими хробаками, голими слизняками, комахами.

 Матеріал підготував (написав): Тарас Паливода

 Джерело інформації: энциклопедия животных
 


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
yAnTar_yAnTar повідомив(-ла) 25.04.2014 10:20
Саламандра плямиста занесена в Червону книгу України
<http://redbook-ua.org/item/salamandra-salam andra-linnaeus/>
amator--k повідомив(-ла) 13.05.2010 00:00
Фото саламандри: http://www.carpathian-photo.com/ua/photo;3550/
fitsak повідомив(-ла) 18.02.2010 19:09
Саламандра в перекладі з перської означає : живуча в вогні. Дехто саламандр називає ящірками або дощовими ящірками оскільки їх часто можна побачити після дощу. Насправді це не так. Саламандри є амфібіями до цього класу також належать тритони. Яскраво жовті або оранжеві плями неправильних форм наче сигналізатор того що саламандра отруйна. Вона не кусає впорскуючм отруту також не плює нею.Річ в тім що за очима є дві залози які називаються паротитами.Ці залози виділяють біло-жовту речовину яка викликає подразнення слизових оболонок.Тому не рекомендується брати до рук її оскільки потім випадково можна торкнутись очей чи роту та отримати подразнення. Це звичайно не смертельно проте не приємно.Поселяються в мішаних лісах де обовязково ростуть буки.Живуть в купах опалого листя близько води. Ведуть нічний спосіб життя полюючи на комах черв*яків та слимаків. Також часто потрапляють на очі після дощу.Це пояснюється тим що після дощу з*являються черв*яки слимаки та інша живність якою харчується плямиста красуня. Також вартим уваги є те що саламандра є повільною;і отже її жертвами є повільні слимаки та інші малорухливі ... Основною загрозою для саламандр є знищення умов її серепдовища. Люди також просто вбивають її. В природі ворогів не так і багато є відомості проте що саламандр поїдають вужі. Осінню саламандри впадають в зимову сплячку знайшовши якусь стару нору гризунів або простс в купу опалого перепрілого листя. Саламандра є надзвичайно красивою істотою і занесена до Червоної Книги Ураїни оскїльки є беззахисною перед людиною. Живуть в неволі проте не потрібно їх виловлювати в дикій природі вони почувають себе набагато краще!!!
dima_dima повідомив(-ла) 26.11.2009 03:26
а что сообщения на русском языке будут удаляться или просто игнорироваться?
dima_dima повідомив(-ла) 26.11.2009 03:24
У мене дома живе саламандра. повідомляю усых шо вона не плюеться ядом а також не дуже швидко повзае!
Astrik повідомив(-ла) 02.03.2007 01:46
До Юська : для маскування
Юська повідомив(-ла) 01.03.2007 15:45
будь ласка! Хто знає навіщо саламандрі пятна?
res повідомив(-ла) 15.02.2007 14:20
кілька цікавих фото
<http://www.hw.net.ua/photoart.php?id=28914& gt;
Евгенiя [guest] повідомив(-ла) 06.02.2006 18:34
ДЯКУЮ!!!! Моя оцiнка з бiологii ВРЯТОВАНА!!!!!!!!
Євген [guest] повідомив(-ла) 12.07.2004 09:32
Не мусите!...
Я, власне, не наполягаю!
:)))
Нормалайзер повідомив(-ла) 09.07.2004 17:49
"Можливо, з часом опублікую фотографії з життя саламандр.
У тому числі досить інтимні."

о майн Ґод... Ми мусимо пережити фотосесію-ню в стилі "Я і саламандри..."?

Був віц такий польський, про Червоний Каптурек... ;)
Євген [guest] повідомив(-ла) 09.07.2004 16:32
"Юрко повідомив(-ла) 16.06.2004 17:33
Саламандра дійсно плюється отрутою. Лазить дуже неспішно, тому ніхто не підозрює."
Брехня!
Нічим вона не плюється!
І взагалі не плюється!
Лазить вона, як захоче!
Може пересуватися дуже швидко!
Вони щодня досить багато промандрують.
Можливо, з часом опублікую фотографії з життя саламандр.
У тому числі досить інтимні.
Юрко повідомив(-ла) 16.06.2004 17:33
Саламандра дійсно плюється отрутою. Лазить дуже неспішно, тому ніхто не підозрює. Навіть в якійсь науковій програмі детально розповідали.
Євген [guest] повідомив(-ла) 16.06.2004 09:11
" Коли підняв голову, майже біля носу сиділя саламандра, чуть зі страху не помер. "
Даремно!
Саламандра - абсолютно не агресивна! Вона не кусається і не плюється ядом :)))
Більше того - це дуже допитлива і ніжна істота.
І ще - вони дуже гарно плавають.
joni_lviv [guest] повідомив(-ла) 06.05.2004 09:52
2.05.2004 був біля Тухлі (Славсько), відокремився від групи і завалився в урочище. Коли підняв голову, майже біля носу сиділя саламандра, чуть зі страху не помер. Вона миттево щезла. Вся чорна і з жовтими плямами. Перший раз бачив. У нас (в Закарпатті) кажуть, що людина, що її бачила буде щасливою. Не знаю як кому, але мені ця ящірка сподобалась. =)
eri [guest] повідомив(-ла) 19.04.2004 18:57
Не знаю як з наукової точки зору, але з народної..... Побачити саламандру вважають досить щасливою подією. Цього літа їх видно не було, бо було досить сухо. Вони дуже милі і симпатичні створіння
Євген [guest] повідомив(-ла) 23.09.2003 12:42
Трохи нижче «брів» розташовані отрутні залози – привушні паротиди, що виробляють своєрідну отруту – саламандротоксин. Небагато отрути виробляється і шкірою.
Отрута саламандри паралізуюче діє на нервову систему жертви. На нижній і верхній щелепах амфібії мають отруйні зуби, які допомагають їй убити жертву і захищатися від зовсім нечисленних ворогів. Багатовіковий страх людини перед отрутою саламандр не має під собою ніяких основ, тому що для того, щоб заподіяти людині шкоду, саламандрі потрібно виробити не менш 10-12 мг отрути, що зовсім не під силу для такої маленької амфібії. У цілому ж ці милі земноводні ніколи не виявляють агресивності стосовно людини.

Євген [guest] повідомив(-ла) 23.09.2003 12:33
У деяких народів саламандра вважалася втіленням стихії вогню, де вона нібито почуває себе як вдома. Вогонь ніби-то не може заподіяти їй ніякої шкоди. Можливо, таке повір'я виникло тому, що в перший момент, будучи кинута у вогонь, вогненна саламандра дійсно захищається, інтенсивно виділяючи слиз. Різні наївні легенди про саламандр узагальнив давньоримський учений Пліній Старший. Він писав, що «саламандра така холодна, що від дотику її, як би від льоду, гасне вогонь. Інші отруйні тварини приносять шкоду тільки окремим людям, але саламандра може знищити цілий народ, якщо тільки її не остережуться. Коли вона влазить на дерево, то отруює всі плоди, і хто їх поїсть – вмирає, начебто від сильного холоду. Якщо навіть саламандра лапою доторкнеться до столу, на якому місять хліб, то хліб буде отруєний...»
Євген [guest] повідомив(-ла) 23.09.2003 12:14
За старих часів люди наївно вірили, що вони не горять у вогні і відмінно себе почувають на розпечених вугіллях. Пліній Старший, що сприяв поширенню багатьох марновірств і безглуздостей, також стверджував, начебто «холодні» тварини гасять вогонь, ледь доторкнувшись до нього. Говорили, що якщо саламандра попадала в піч для опалення купальні, те ця піч гаснула.
Усе це звичайно легенда, але, так чи інакше, ці хвостаті земноводні надзвичайно живучі. Вони, наприклад, здатні по півроку голодувати, не гинуть, навіть вмерзнувши у лід; лише в зимовий період у теплих і сухих місцях вони гинуть від нехватки вологи. Як і вся земноводні, саламандра - хижак. Ледь стемніє, тварини залишають нори і відправляються на полювання. Саламандри - амфібії малорухомі, повільні, і їхніми жертвами найчастіше стають слимаки, хробаки, равлики, інші безхребетні. Але «малорухомий» спосіб життя не значить «нудний». Повільність саламандр - показна. Це дуже добре можна спостерігати в тераріумі: помітивши жертву, мисливець підкрадається до неї непоспішаючи, але, виявившись на достатній відстані, робить блискавичний кидок усім тілом уперед.
Узимку їх можна знайти в самих несподіваних місцях, у вигляді чорних засохлих грудочок. Ближче до весни вони повертаються до води. Вони стають більш великими апельсинового кольори з плямистими черевцями і перламутром на хвостах; самці стають схожими на маленьких драконів з казок, - з чудовими гребінцями на спинах. За вигадливими іграми саламандр можна спостерігати через скло акваріума.
Спаровуються вони не відразу, їхнє поводження відповідає тому, що американці називають словом «petting» (від англійського дієслова «to pet», що означає «віддаватися ласкам, цілувати, обіймати). Самець кружляється біля самки, як би танцює, тикається в неї мордою – схоже, начебто він цілує і треться носом об її хвіст. Іноді це триває годинами, а іноді навіть днями. Коли, нарешті, самка збуджується, вона прикладає голову до задньої частини тіла самця і відтіля виділяється щось студенистое, за формою нагадує маленький дзвін. Цей дзвін, наповнений насінням, залишається лежати на дні акваріума, а коли самка, випливаючи за самцем, пропливає над ним, уся ця маса повисає в неї під хвостом. У період кладки мати-саламандра розносить кожне яйце окремо на листки водних рослин, при цьому вона схиляється над яйцем, підігнувши під себе задні ноги, немов захищаючи їх. Через тиждень, з яйця показується пуголовок, що за десять днів виростає від семи до п'ятнадцяти міліметрів; тоді ж формуються і передні кінцівки (поки тільки три ноги). Через тижні три покажеться четверта, намітяться обриси задніх кінцівок; розмір тварини тоді досягне трьох сантиметрів. І вже через місяць саламандра завершить свій розвиток.
А от чому саламандри живуть то на суші, то у воді залишається дотепер нез'ясованим.
Оксана [guest] повідомив(-ла) 23.09.2003 10:42
Саламандри - створіння, не схожі ні на одну іншу істоту, але спостерігаючи за ними, ви побачите їхню схожість з багатьма знайомими вам тваринами. Голова саламандри з постійно пульсуючою шиєю схожа на жаб"ячу. Тілом вона подібна до ящірки. Коли вона полює, спочатку гіпнотизує здобич, а потім кидається на на неї блискавично, як змія. Коли саламандра відпочиває, вона скручується клубочком і обвиває себе хвостиком, як кіт. Коли вона рухається - це справжній дракон (ви подумаєте про це, навіть якщо ніколи в житті не бачили драконів). А якщо вам пощастить побачити, як це малятко позіхає, у вас не виникне жодних сумнівів в його родинних зв"язках з гіпопотамом.
Дуже цікаво спостерігати за саламандрою, коли вона линяє. Шкірка в неї тонесенька, прозора, димчасто-кольору. Вона нагадує дорогу дамську шовкову панчоху. І так само як панчоху саламандра її знімає. Вона починає тертися головою об жорстку поверхню, спочатку шкірка злазить з голови ї шиї, збираючись "гармошкою"; потім саламандра витягає з неї передні лапи, ніби знімає рукавички. Напружуючи м"язи спини, вона виштовхує своє довге тіло, потім випростовує ніжки і хвіст. Шкірка ніколи не рветься, саламандра знімає як комбінезон. "Стару одежину" вона обов"язково з"їдає, після чого починає позіхати, демонструючи такий безмежний простір ротової порожнини, що здається ніби вона здатна з"їсти слона.
До речі, щодо їжі. Улюблена їх страва - слимаки. Ще полюбляють дощових черв"яків, також їдять мух і метеликів. Їжу хапають миттєво, хоча на перший погляд вони неповороткі і незграбні.
Щодо характеру саламандр, то вони схожі на людей. Хоча не все в їх поведінці можна зрозуміти, незаперечно одне - кожна має яскраву індивідуальність. Деякі з них охоче спілкуються з людьми (причому бажання чи небажання людини спілкуватися не має ніякого значення). Перша моя саламандра мала звичку підходити впритул до скла терраріуму і перевіряти, чим я займаюсь. При цьому у неї був вигляд генерала, що оглядає військо перед вирішальною битвою. Дивитись на цю нахабну позу і менторський "вираз обличчя" було дуже смішно, але завжди чомусь виникало питання: хто ж з нас все-таки кому домашня тваринка?
В неї були напрочуд великі і дуже виразні очі, вона ніби розмовляла їми. Я думаю, ми були близьки одне до одного, в усякому разі я завжди відчувала від неї емоційну підтримку.
Тепер в мене живуть три саламандри. Вони зовсім не схожі на першу і одна на другу. Вони не дуже схильні до спілкування з людьми. Одна з них спокійна, задумлива, трохи нерішуча. Коли вона їсть, спочатку півгодини розглядає слимака з різних сторін і думає їсти чи не їсти, і якщо їсти, то з якого боку? Друга, навпаки, енергійна, прудка, навіть трохи агресивна. Їсть вона жадібно, швидко хапає їжу і зразу ковтає. Третю взагалі неможливо нагодувати, тому що вона весь час кудись мандрує, її не можна зупинити. Вона ходить по своїх слимаках і черв"яках, не звертаючи на них уваги, тому що завжди має важливі і термінові справи.
Взагалі в цих істотах дуже багато загадкового, навіть містичного, і якщо ви зможете встановити з ними справжній контакт, вони багато чому зможуть вас навчити.

Оксана Березовська,
Київ
мейл (для контакту)
sindra@ukr.net

--------------------------------------------------------------------
-------------- СТАРІ ПОВІДОМЛЕННЯ (до 30.07.2002) ------------------
--------------------------------------------------------------------
yuri/ent повідомив(-ла) 25.03.2002 16:30
Chomus' vsi jaki ja bachyv maly chervoni pljamy - ale mozlyvo ja pogano prygaduju. Vsi kazut' sho ii slyz' (jaka pokryvaje shkiru) otrujna - chy to pravda?
Webmaster comment: Відтінки в природі сильно варіюють, я також бачив одного разу саламандру з плямами такого темно-оранжевого кольору, майже червоними, і було то в сутінках... А ілюстрація не моя, то ти певно і сам здогадався :))
А на рахунок слизу - не знаю, наскільки вона отруйна для людини, але сильно подразнює слизові оболонки. Сам не пробував, але так мудрі люди пишуть...


Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::