|
::: ГОЛОВНА / ФАУНА / Птахи / Беркут ::: |
БЕРКУТ (Aquila chrysaetos) Це великий (до 85-90 см і масою від 3-х до 6.5 кг), енергійний, рухливий птах. Таксономічно вважається типовим орлом. Має довгі та відносно вузькі крила, потужні лапи з гострими кігтями. Самки помітно більші за самців, але мають однакове темно-буре забарвлення. Задня частина голови та шиї забарвлені у рудуватий колір. Молоді особини мають світлий хвіст з темною смугою. Для виду характерна суттєва морфологічна мінливість в залежності від регіону походження. Вид поширений у Євразії (від лісотундри до Кавказу), Північно-Західній Африці, Північній Америці. В Україні зустрічається в Карпатах, в Білорусі за даними 1986 р (В.Алешка), відмічена пара птахів у Вітебському районі. Однак, за останнє десятиліття жодної гніздової пари не знайдено в Могильовській, Гроднинській, Мінській областях. Покинув цей птах і територію Прип'ятського заповідника. Оселяються беркути звичайно в великих лісових масивах, на островах в заболочених місцевостях. В Карпатах беркути гніздяться у важкодоступних місцинах у горах. Гнізда беркутів можуть сягати діаметра 3-х і висоти 2-х метрів. Зручні гнізда використовуються птахами багато років підряд, якщо вони не відчувають загрози або негативного впливу оточуючого середовища. Кожна пара може мати кілька запасних гнізд в межах кормових угідь. В гнізді звичайно 1-2 яйця біло-кремового кольору (з'являються в квітні). Насиджування триває півтора місяці. Перші 30 днів після вилуплення орлята вкриті білим пухом. Протягом наступного місяця їх тіло поступово вкривається пір'ям. Молоді птахи набувають здатності літати вже в 75-80 денному віці, але перебувають під опікою батьків протягом року до наступного періоду розмноження. Від року до періоду статевого дозрівання молодь активно кочує. Дорослі сформовані пари осілі. Беркут - типово моногамний птах. Пари формуються на все життя. В природі беркути живляться крупними та середніми за розмірами ссавцями - дикими козенятами та поросятами, зайцями. З птахів полює за глухарями, тетеруками, рідше за різноманітними водоплаваючими. Беркут шукає здобич здалеку і йде на ціль з великої віддалі прямо, розвиваючи величезну швидкість. Набравши спочатку темп на махах крил, він переходить на падаюче ковзання з притиснутими кінцями крил; в цей момент в нього розгорнуте лише передпліччя. З свистом розсікаючи повітря, він стрімко летить на ціль, абсолютно прямо. В цей момент він майже непомітний, оскільки площа його фігури в цей момент, якщо дивитися спереду, робиться мінімальною. Доганяючи жертву, він виходить з піке, ловлячи її кігтями. Беркут охороняється повсюдно. В Україні вимагає особливої уваги та охорони, занесений до Червоної Книги України, а також в реєстр МСОП. Матеріал підготував (написав): Тарас Паливода Джерело інформації: http://proeco.visti.net/naturalist/ (автор статті Микола Рудь)
|
|
Коментарі
|
Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.
Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки
(якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете
прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки
Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).
Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
|
setyk71 повідомив(-ла) 28.01.2018 20:39 Я особисто бачив беркута влітку 2016 року на Каменистому біля Косова з відстані до 5 метрів.
Він сидів на буці. Я обійшов два рази довкола дерева і пильно роздивився, поки старший знайомий, якому близько 80 років, не ідентифікував його саме як беркута (він колись бачив його у дитинстві). Поки ми мовчали, птах непорушно сидів. Як тільки почали говорити - він дуже швидко злетів, навіть мобільники не встигли витягти.
Вважаю, що мені дуже пощастило в житті! Побачити зблизька дуже грізну, але незлобну красу! Довго був під враженням samosul повідомив(-ла) 26.12.2017 21:37 Бачив у 2015 році на заростаючій дорозі під горою 1108м(обходить схил зліва) між г.Кременоса Нижня і Підсмеречок неподалік Делятина.Побачивши мене змахнув двометровими крилами і полетів вниз вздовж схилу в ліс.Не повірив своїм очам. AllaGora повідомив(-ла) 02.10.2013 16:51 Я бачила в Карпатах в Микуличині над горами літав, сів на сухе дерево, ми його зфотографували, але дуже далеко було, треба було організувать фото-полювання з засідкою в кущах, але ми ледачі фотографи. Роздивитись на фото можна - точно орел. fitsak повідомив(-ла) 22.02.2010 12:50 Беркут надзвичайно красивий птах,і той хто його хоча би раз побачив ,той щасливчик.В книгах говориться проте,що в Карпатах гніздиться декілька пар,проте ніхто не бачив їх.Говорять,що Беркут гніздиться на важкодоступних скелях,але де хоча би приблизно ніхто сказати не може. vasyl eger повідомив(-ла) 18.12.2006 14:49 Y chasteñko byvav y KARPATAX ,ta nikolu i ne chyv pro berkyta.(xiba cho na dorozi tebe spunit.i todi tobi ne veselo)A ptaxa berkyta i ne vudno.Xoch xtos znae skilku ix zaraz e y nashux KARPATAX?????????.Ya obiixav troxi svity i bachuv yak tam oberigaiyt ridkisnux zviriv.Nam do nux ogo -go.Zaraz praciyiy y gorax GUADARAMA,MADRID,ISPANIA.Tyt na ygiddiy maemo gnizdo tytechñogo orla( AGILA REAL IBERICA).E takoj grufu chornui i leandro...Dyje garno .A byv takoj y CORDILIERAJ DE LOS ANDES I vudiv tam kondora... lysyj повідомив(-ла) 24.12.2002 17:41 чБТФП ЪБЪОБЮЙФЙ, ЭП Х лЙ¤Ч¦ ФБ КПЗП ПЛПМЙГСИ НПЦОБ ЪБХЧБЦЙФЙ ЮЙНБМП ВЕТЛХФ¦Ч, СЛ¦ РЕТЕУХЧБАФШУС ОБ БЧФПНПВ¦МСИ ¦ОПЪЕНОПЗП ЧЙТПВОЙГФЧБ Ъ ОПНЕТОЙНЙ ЪОБЛБНЙ ОБ ЛЫФБМФ 215-** лб.
--------------------------------------------------------------------
-------------- СТАРІ ПОВІДОМЛЕННЯ (до 30.07.2002) ------------------
--------------------------------------------------------------------
Соколяр повідомив(-ла) 04.03.2002 22:34 Дуже солідно і приємно. Це чудовий, примітний вид.
Автор - поважна, цивілізована людина, бо робить посилання, а отже поважає, перш за все себе самого.
|
|
|
|