стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / ФАУНА / Ссавці / Вовк :::

ВОВК

Вважається, що вовк подібний на німецьку та східноєвропейську вівчарку. Але це не зовсім так. І загальною будовою, і забарвленням, і, особливо повадками вовки настільки відрізняються від собак, що людина, яка бодай раз уважно придивилася до вовка, більше ніколи ні з якою собакою цього хижака не зплутає.

Міцне тіло з широкими грудьми спирається на високі м’язисті ноги з щільно стиснутими пальцями. Голова прикрашена темними смугами навколо майже повністю білих щік, і світлими плямями над очима. Недовгий хвіст звисає майже прямо. Загальне забарвлення хутра сірувато-бурого кольору. Під час бігу вовк трохи пригинає голову, тому здається сутулим. Вовка, який стоїть і прислухається, гордо піднімаючи голову, здалеку можна прийняти за собаку, але коли він біжить, то не впізнати його неможливо.

Маса дорослих тварин коливається в досить широких межах. Найбільшими вважаються середньоросійські та сибірські вовки, окремі екземпляри тут можуть набирати до 70-80 кг маси. В середньому вовк рідко буває важчий за 50 кг. Ближче до півдня вовки дрібніші, в південних степах вовки, важчі 30-40 кг не зустрічаються.

Вовк прекрасно озброєний. Великі ікла і потужні щелепи позволяють йому вбивати навіть таких великих тварин, як лось або кінь. Він легко відриває великі шматки м’яса. Сильні ноги переносять вовка на багато десятків кілометрів за день. Можливості вовка, як мисливця, дуже великі. Варто сказати, що без їжі вовк може обійтися на протязі декількох днів, при цьому сили йому не зраджують…

Основу харчування вовка складають різні великі та дрібні тварини, а також птахи. Майже всюди він пов’язаний з копитними. Від їх видового складу, чисельності та характеру використання територій залежить спосіб життя вовка. Місця, в яких вовки доглядяють молодняк, найчастіше бувають недалеко від лугів та полонин, де в літній період пасеться худоба. В лісовій зоні вовки надають перевагу долинам рік, заболоченим низинам, де в цей період перебувають лосі, кабани, олені.

Набір їжі вовка включає також різноманітних дрібних гризунів – миші, кроти, а також дрібних птахів. Вовки із задоволенням їдять ягоди, особливо в урожайні роки, стиглі кавуни також їм смакують. Відомі випадки, коли вовки їли саранчу та інших комах, і робили це з задоволенням.

В лісовій зоні вовк тісно пов’язаний з людиною. Він погано пристосований до глибокого снігу, тому для пересування часто використовує дороги, стежки, лижню. Крім того, людина, при веденні господарства, мимоволі стає годувальником вовка. Таким чином, в освоєних районах лісової зони вовк став супутником людини, що зробило його особливо небезпечним і, звичайно, переслідуваним. Якщо на відкритих просторах степів та тундри табуни копитних важко переслідувати, а в лісі великі звірі – лось, олень, косуля – тримаються окремо, перешкоджаючи тим самим здійснювати спустошливі набіги, то отари домашніх тварин для вовка повністю доступні. Тому вовк – ворог №1 для тваринництва в лісовій зоні.

Небезпечний вовк як носій паразитичних червів домашньої худоби, особливо сказу. Як показує досвід, саме скажені тварини найчастіше нападають на людей. Не є поодинокими випадки людоїдства.

Поширений вовк на дуже великій території – його ареал займає всю Євразію та Північну Америку.

Звичайно в сім’ї 5-6 вовчат. Відмічені випадки, коли їх народжувалось дуже багато – 10-13, і навіть 17. Але такі випадки трапляються дуже рідко і половина їх гине.

Вовчата народжуються сліпими та безпорадними. Під кінець другого тижня вони починають реагувати на звуки, а через три тижні вперше виходять з гнізда і починають їсти м’ясо.

Різкі зміни з’являються наприкінці третього тижня. До того часу вони вже чують і бачать, стають на ноги і починають ходити. До активних ігор вони переходять в майже місячному віці.

Вовчиця, хоч і турботлива мама, але не проявляє агресивності по відношенню до людей, котрі наблизились до її дітей. Відомі випадки, коли мисливці забирали з лігва всіх вовченят, а вовчиця в цей час спокійно спостерігала за ними, не роблячи спроб напасти.

Лігва вовки влаштовують в добре захищених місцях. Ними можуть бути скелі, глибокі тріщини, ніші, ями в ярах. Часто використовують чужі нори – лисиць, борсуків, песців. Чужі нори розширюють до потрібних розмірів. Дуже рідко риють свої.

Спілкуються вовки за допомогою міміки, виразних рухів та поз. Міміка в вовка більш чітка, ніж в собаки, доповнюється постановкою вух і забарвленням морди.

 Матеріал підготував (написав): Тарас Паливода

 Джерело інформації: http://www.nvolk.chat.ru
 


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
samosul повідомив(-ла) 06.03.2013 17:13
Вовки були і під Івано-Франківськом в Чорному лісі.Весною 2012 було вбито 70 кг вовка.До речі бачив сліди їх присутності і місця обідів протягом двох років.А на очі бачив тільки весною 2010,коли один вовк мовчки перебіг лісову дорогу.Що це не пес здогадався по поведінці і масті.
tancheg повідомив(-ла) 25.09.2009 02:45
це мій нічний кошмар з дитинства.щороку у карпатах боюся їх зустріти,та й не знаю що тоді робити,а якщо вогню небуде з чого зробити?
(комуняка) повідомив(-ла) 12.05.2009 11:21
Привіт..а я бачив сіренького...но я і боявся його.....
Donald повідомив(-ла) 01.08.2008 12:07
А я вовчиків-братиків живцум ще й не бачив, а хочу.
vasyl eger повідомив(-ла) 18.12.2006 17:53
Statia garna ,ale zagalna yak yse y nas.(vid Kamchatki do Karpat)Pora pruvukatu do svogo i duvutus do "brativ "z EUROPU.Nas bilshe ednae z numu yak z vovkom z Yakytii. A vzagali bachuv ,sliduv,Ypoliyvav y CHORNOMY LISI sam ,maiychu 21rik.Vudiv po slidj zgrai 10-12 vovkiv...y UE ridkisnui ,tyt y ISPANII e pidvud Iberico i ciogo roky y odnomy zakaznuky prodalu licenziiy na vidstril odnogo vovka-17400€,I drygogo 14600€.Naideshevshu proponye vidstril BOLGARI- 200-500€,RUMUNIA-600-1000€,LITVA- 600€... POMIK napushu meni byd-laska.liliucra@hotmail.com
hruc'ko повідомив(-ла) 07.12.2006 14:57
До "Syslik".

Прочитай Ернеста Сетон-Томсона "Лобо". Дуже гарний твір про вовків.
Олександр [guest] повідомив(-ла) 19.02.2006 13:15
мені 10 років, я навчаюсь у 3 класі школи № 18 міста Донецьк. Дуже дякую за цікавую інформацію.

Ромік повідомив(-ла) 10.02.2006 22:34
Приймав участь у облавних полюваннях на цих санітарів, вовк з відстріленою ногою пройшов близько 10 км. поки не добили інші мисливці. Бачив як на очах на віддалі 300 м чотири вовки вийшли з лісу зловили свійського кота і живцем зїли, це у Чорному лісі в 1999 році. А взагалі дуже хитра і витривала тварюка.
Олесь повідомив(-ла) 14.07.2004 13:14
Груди у вовків вущі пропорційно до тіла ніж у собак.Дуже цікаво дізнатися якої маси досягають вовки в Карпатах.Корисні безперечно(свого роду селекціонери),вороги не для тваринництва в цілому,а для собак і овечих отар,худоби(люди повинищували їх здобич тож винні в цьому самі).Окрім цього вовки живі істоти з таким же правом на життя як і люди(незалежно від користі чи шкоди).Не людям вирішувати кому жити, а кому ні.Багато інформації на www.canislupus.ru
Андрій [guest] повідомив(-ла) 23.03.2004 16:00
Сайт класний, мені дуже сподобався. Інформації багато, викладено ясно і зрозуміло, так що все легко запам'ятати і "перетравити". Класні фото, але хотілося б, щоб їх було ще 2-3.
Syslik [guest] повідомив(-ла) 16.02.2004 18:24
Для Олега:
Я теж дуже полюбляю вовків - це чудові тварини! Дуже багато і дуже гарно (аж сльози навертаються) про них написано у книзі Леона Ф.Уїтні "Психологія собаки". Так-так, книга про собак, але цілий розділ про вовків! Прочитай - не пожалкуєш! А якщо бажаєш поспілкуватись, пиши на мою адресу, буду тільки рада!:)
Олег [guest] повідомив(-ла) 12.11.2003 14:28
Мені сподобалась стаття, але я хотівби більш докладно дізнатися про вовків, яку користь приносять, які у них правила існують, як полюють. І взагалі чи можна утримувати цю тварину вдома

--------------------------------------------------------------------
-------------- СТАРІ ПОВІДОМЛЕННЯ (до 30.07.2002) ------------------
--------------------------------------------------------------------
yuri повідомив(-ла) 14.12.2001 20:33
V karpatah je tochno. V seli Kamjanka bilja Skole
zymoju zidajut' kil'ka sobak, mynula zuma
vynjatkom ne stala.


Пошук 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::