стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / ФАУНА / Ссавці / Ведмідь :::

Бурий ведмідь

Бурий ведмідь – найбільший з наших наземних хижаків. Маса окремих тварин сягає 450 кг (маса найбільших камчатських ведмедів сягає 600 кг, довжина тіла 2,55 м, висота 1,35м). Завичайно зустрічаються дорослі тварини масою 100-200 кг.

Колір шерсті ведмедя сильно залежить від індивідуальної мінливості і буває від темно-бурого, майже чорного, до світло-сірого і соломяно-жовтого. В ведмежат на шиї та грудях бувають світлі плями, які часто утворюють своєрідний нашийник, котрий з віком пропадає, але і в дорослих ведмедів інколи буває помітна нечітка світла пляма на грудях

Поширений ведмідь по всій лісовій зоні. Він надає перевагу старим мішаним лісам, з буреломами, болотами, річковими долинами. Тільки в горах ведмідь може оселятися в слабозарослих місцях, і часом зустрічається на альпійських луках. В Карпатах ведмедя найчастіше можна зустріти в Ґорґанах.

Склад їжі ведмедя залежить від сезону і урожаю тих чи інших кормів. Зразу після сплячки тварини харчуються мурахами, пагонами осики, бігають за лосями, але в основному живуть за рахунок жиру, який залишився після зимової сплячки. Коли сходить сніг, ведмеді їдять ягоди, які перезимували, молоду траву, трохи пізніше – молоді листя осики, різні трави, а також дрібних тварин і пташині яйця. В середині літа харчуються різноманітними ягодами в міру їх дозрівання. Суттєвим кормам служать ліщина, жолуді, каштани, плоди диких фруктових дерев (на Камчатці ведмеді ідять лососьову рибу, яка йде на нерест, в тайзі полюбляють кедрові горіхи).

Ведмідь їсть все, але потребує багато їжі. Для того, щоб назбирати необхідну кількість жиру на зиму (приблизно 50 кг), він з’їдає до 700 кг ягід або близько 500 кг кедрових горіхів, не рахуючи інших кормів. В неурожайні роки ведмеді можуть навідуватись на посіви вівса та кукурудзи, а деякі навіть нападають на домашню худобу та пасіки. В Карпатах полюбляють полювати на овець на полонинах.

Зиму – найбільш голодний і суворий період – ведмеді проводять в барлозі. Слід зауважити, що вони не впадають в анабіоз – в них досить чутливий, тривожний сон. Коли ведмідь лежить в берлозі без рухів, його серцево-легенева діяльність зменшується: температура тіла коливається між 29-340С, після 5-10 вдихів наступає пауза, яка інколи триває до 4 хвилин. В такому стані організм тварини дуже економно витрачає запас жиру. Якщо ведмідь, кимось потурбований, вилазить з барлогу, всі його органи починають активно працювати, він швидко худне, і йому необхідна їжа. Він починає бродити в пошуках їжі, в народі такого ведмедя називають шатуном. Шатун – небезпечний звір. Він голодний і нервовий. В пошуках їжі, зваблений запахом їжї, він часто заходить на станції лісорубів, інколи робить спроби вполювати лося, оленя чи іншу тварину

Прийнято вважати, що для зимового сну ведмідь вибирає місце найбільш глухе, віддалене від людей. Це не завжди так. Ведмеді часто влаштовують барліг поблизу доріг, на вирубках, в інших місцях, які часто відвідуються людиною.

Перед заляганням в барліг, ведмідь збирає для підстилки мох, траву, скручує це все, а потім, задкуючи, затягує в барліг. Місця, де був видертий мох, добре виділяються на грунті, і викривають тим самим місцезнаходження берлоги. Частіше за все ведмідь лягяє під стовбуром поваленого дерева, біля кореня, інколи викопує земляну берлогу, а в гірській місцевості використовує печери та нагромадження каміння.

Протяжність сну в ведмедів залежить від географічного положення місцевості: на півночі вони лягяють в середині жовтня, а встають в другій половині квітня, а на Кавказі можуть взагалі не лягяти.

Період кохання у ведмедів настає буває в середині літа. Після семи місяців вагітності самка в барлозі народжує від одного до чотирьох (найчастіше двох) сліпих ведмежат, вкритих рідкою шерстю, масою близько 500 г. Через місяць вони прозрівають, але харчуються материнським молоком ще впродовж 4 місяців, і до двох років не покидають матір. Лише на четвертий рік вони стають статево зрілими. Живуть ведмеді 30-35 років.

Ведмідь - тварина обережна. Він веде дуже скритний спосіб життя і рідко попадається на очі людині. Найчастіше про присутність медведя говорять його сліди, які він залишає завдяки своїй масі. На м’якому грунті, особливо на лісових дорогах після дощу, на замулених або піщаних берегах водоймищ легко помітити глибокі відбитки його пазурястих лап.

Кігті в ведмедя дуже великі, причому на передніх лапах вони в півтора-два рази довші, ніж на задніх, і сягають 8-10 см. По відбитках передніх лап можна визначити приблизні розміри тварини. Так, в річних ведмежат ширина відбитка 5-7 см, в перезимувалих, півторарічних ведмежат – 8-10 см, в чотирирічної ведмедиці, котра вже може мати ведмежат – 11-12 см. В доросліших тварин ширина відбитка 14-17 см, причому, як правило, в самців лапа більша, ніж в самок. Окремі екземпляри залишають слід шириною 20 см і більший.

При ході носки лап ведмедя повернуті в середину, а п’ятки назовні Якщо тварина йшла повільно, передні і задні відбитки лежать окремо, якщо швидко – задні відбитки перекривають передні.

Дорослі ведмеді ведуть одинокий спосіб життя. Якщо трирічному ведмедю вдається знайти ділянку лісу, не заселену іншим ведмедем, він поселяється там і оберігає її. Така ділянка має свої чітко помічені ведмедем межі, до яких інші ведмеді ставляться з повагою. Позначаючи межі, господар ділянки вибиряє окремі дерева, найчастіше смереки, і наносить на них свій запах – за допомогою сечі, а також треться до дерева животом, спиною, головою (стоячи до дерева спиною на задніх лапах і закинувши голову, обхвопивши в цей момент передніми лапами дерево за своєю головою, де залишаються добре помітні сліди), дряпає кігтями стовбур. Такі “прикордонні стовпи” зустрічаються на лісових стежках, біля доріг. Їх можна визначити по подертій і подряпаній корі, по частинках шерсті. Часом ведмеді ще виривають іклами з стовбура великі скалки з кусками кори. Як правило, такі сліди бувають високо на стовбурі, на висоті, яку дозволяє ріст ведмедя, що стоїть на задніх лапах.

В лісах з добре розвиненим трав’яним покривом можна йти по ведмежому сліду, орієнтуючись по прим’ятій траві. Зранку в середині літа легко можна помітити сліди ведмедя на траві, поки роса ще не зійшла . Особливо багато слідів залишає ведмідь при добуванні їжі: розриті мурашники і гнізда земляних ос, розбита і перевернута колода, зігнуті молоді осики з обкусаними листками, обломані гілки горобини, поламаний малинник, розкопані нори мишей та інших дрібних гризунів. В холодний осінній період сліди ведмедя зустрічаються рідше – він старається лягти спати ще до перших снігів.

Ведмеді добре знають, що залишені ними сліди добре помітні, тому стараються їх всіляко приховати. Наприклад, коли ведмідь зустрічає повалене дерево, він обовязково вилізе на нього, пройде по стовбуру до кінця, а потім зіскочить на землю.

Більш за все ведмідь боїться запаху людини. Інколи він не лякається людини при візуальному контакті, причиною чого може бути слабий зір. Але вартує ведмедю почути запах людини, він, як правило, зразу ж втікає. Буває, що він навіть наближається до людини, при цьому “пишкає” – видає різкий досить голосний шиплячий звук, що типово для потривоженої тварини. Такою поведінкою він, мабуть, старається налякати людину. Але як тільки він почує запах людини, сам втікає в паніці

Ведмідь все ж може бути реально небезпечним для людини, хоча небезпека чутками і мисливськими розповідями сильно перебільшена. Для більшості озброєних людей ведмеді небезпечніші, ніж для неозброєних. Чому? Напад пораненого ведмедя на людину – подія досить рядова, хоча нечаста, непоранений ведмідь нападає вкрай рідко. А звалити ведмедя навіть досвідченому мисливцю не так вже й легко, оскільки ведмідь дуже сильний і живучий.

Отже, якщо ви йдете в гори, не беріть з собою рушниці. Це безпечніше для вас, оскільки дозволяє втриматися від непотрібного (або небезпечного) пострілу і помітно підсилює ваше природне бажання дати ведмедю дорогу.

В яких випадках ведмідь може бути небезпечним при зустрічі?

Найнебезпечніший поранений ведмідь, коли його переслідують по гарячих слідах. Тоді він може затаїтися і зненацька напасти з близької відстані.

Небезпечна ведмедиця, якщо людина ненароком опиниться біля неї і її ведмежат. Але швидше за все, якщо ведмедиця не втече зразу ж, що буває найчастіше, вона буде лише лякати людину, роблячи погрозливі випади і “пишкаючи”. Потрібно відійти в сторону, вона відведе ведмежат і інцидент буде вичерпано. Якщо ведмежат не видно, то вони, швидше за все, повилазили на дерева. Тому відходичи, потрібно мати це на увазі, щоб не піти в їхню сторону.

Ведмідь може бути небезпечним, якщо підійти до нього в час поїдання здобичі, а також при дуже близькій зустрічі – тоді він може вдарити від страху.

Уникнути таких ситуацій неважко. Пересуваючись лісом чи горами там, де є ведмеді, потрібно створювати хоча б якийсь шум – говорити, наспівувити, свистіти, тріщати сучками. При попутному вітрі це не потрібно – ведмідь і так почує людей. Особливо важливо створювати шум при сильному зустрічному вітрі. Цих заходів цілком вистачить щоб тварина здалеку почула людину і завчасно, спокійно і без паніки (що якраз і є небезпечно), пішла геть.

Коли зустріч з ведмедем відбулася, але він не втікає, це означає, що він ще не вирішив, як поступити. Інколи він може зробити 2-3 випади в сторону людини, ставати на диби, ревіти. Така поведінка ведмедя часто розцінюється людьми як атака і провокує їх до активного захисту, якщо є чим. Така оборона може погано закінчитись. Краще спокійно, але досить швидко, відійти в сторону, стараючись при цьому опинитися з навітряної сторони, щоб ведмідь почув запах. Якщо такої можливості нема, потрібно, відходячи, подавати голос – кричати, говорити. Якщо ведмідь знаходиться близько, на відстані 10-15 метрів, не рекомендується дивитися йому в очі, оскільки в хижаків це є сигналом до бійки.

Якщо ведмідь не втікає, а наближається, і при цьому дивиться прямо на людину, не відвертаючи голови, необхідно не соромлячись вибрати велике дерево і, не зволікаючи, залізти якнайвище. Якшо в руках кошик, сумка, рюкзак чи навіть шапка, потрібно кинути цю річ ведмедю - поки він буде задовільняти свою цікавість, ви встигнете вилізти на дерево. Навряд чи він за вами полізе – дорослі ведмеді, як правило, цього не роблять. Малоімовірно, що зустріч з ведмедем може закінчитись лазанням по деревах, але повністю виключати такого варіанту не можна.

Коли ведмідь нападає по-справжньому, то все відбувається дуже швидко. Ще здалеку, помітивши людину, хижак кидається стрибками просто на неї, частіше мовчки, а інколи з риком, збиває з ніг ударом лапи, рве кігтями і кусає зубами. Від такої стрімкої атаки важко відбитися навіть досвідченим мисливцям – може не вистачити часу на підготовку до відпору...

Якщо ж ведмідь при нападі зупиняється, стає на задні лапи, “пишкає”, реве, то це, швидше за все, демонстрація нападу. При неправильній поведінці людини вона може перерости в справжню атаку з небажаними наслідками.

 Матеріал підготував (написав): Тарас Паливода


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
samosul повідомив(-ла) 11.11.2011 00:47
Бачив сліди ведмедя там,де писали попередники-на г.Верх Дебрі,що між Петросом і Вороненкою.
Andres_md повідомив(-ла) 23.02.2011 16:35
Ведмеді в Карпатах є. Бачив сліди та лайно поблизу Горгани. Знайомий зустрічався з бурим в Татарові, десь на відстані 15 м. Той піднявся на задні лапи та проричав. Товариш задом пройшов майже кілометр. А я хижаків крім вовків в Лазещині незустрічав. Зустріч відбулася поблизу хати лісника. Відчуття незабутні. Чув крики рися який попав в капкан. Що то був рись розповіли місцеві жителі. Жалко їх в карпатах одиниці.
Vodogray повідомив(-ла) 27.12.2009 14:33
бити мокрими штанями по морді кошматого...)))
_PavlO_ повідомив(-ла) 24.10.2009 13:14
похід в карпати_3 категорія_
бачили ведмедя в 4 метрах від нас
як заревів,злякався і побіг навпростець
всі тоді так злякались!
а що робити в такій ситуації???
tancheg повідомив(-ла) 25.09.2009 02:33
а я влітку 2007 бачила величезні сліди ведмедя на підйомі на якусь гору біля синевира.видно було що він ішов навпростець через усе прямо вверх.і ще по ходу там були сліди вовка.так злякалася:)))
Vodogray повідомив(-ла) 08.07.2009 21:34
влітку 2006го зустріли групою ведмедя, але важко сказати, хто більше з нас злякався і швидше тікав
wasja turist повідомив(-ла) 22.06.2009 17:59
Дякую за інформацію....З розповіді людей і своєї прахтики поведінка дійсно така....
Jarik повідомив(-ла) 20.02.2006 14:27
Dobrii den ysim!!! Meni tak nravutsja YKRAINA cho ja ne znaju!!!!tam taka krasa goru,lisa i tam teplo duze... Koli ja tam buv to meni i ne xotilos nazad ujizati.Ukraina dlja mene sama lutcha strana na vsei mur!!!
Ромік повідомив(-ла) 10.02.2006 22:26
Яка краса цей велетень, бачив декілька разів: на випробуванні собак привязаним який бігав по тросі сталевому, і декілька разів бачи в у лісі будучи на полюванні, але щоб стріляти треба мати або добрі ноги, аби втікнути від пораненого, або "Макарова" щоб не мучитись. Взагалі стріляють спеціальними набоями, при нагоді спробую.
E' повідомив(-ла) 27.05.2005 16:11
В 97 особисто бачив ведмеже лайно на Парашці (біля металевого вагончика, тоді, до речі, там ще й дерев"яна хатка поруч була, правда її добрі хлопці з Рясне-2 (Львів) спалили за рік-два після цього).
А взагалі-то не раджу охочим до зустрічей із дикими тварюками прагнути цього надто сильно. Маю особистий досвід - на г. Маківка серед ночі мене з колєгами ледь не захавали вовки, на щастя підоспіли знайомі, котрі неподалік стояли табором (вони почули наші відчайдушні крики про допомогу у формі підбадьоруюючих пісень:)). Тоді ми пробули у вовчій облозі спина до спини хвилин 40 - крутий спуск на плато перегородили два не найгірші еземпляри, а ломатися через ліс навпростець не давало протяжне завивання сіроманців,які там собі і підчікували нас. спалили все що мали (щоб хоч бачити коли на нас кидатися почнуть) вже хотіли рвати на шмаття камуфляжі коли нас врятували. Тоді вперше, сподіваюся і востаннє, бачив вовка в природньому середовищі на вдстані не більше 3 метрів (навіть не одного а трьох, інші правда далі стояли півколом).
Так що раджу добре подумати перед тим як шукати собі пригоди. Я до речі після цього випадку в гори без свого багнета часів 1-ої світової (лезо -1 см ширина і 25 см довжина, з кровостіками) не ходжу :)
Андрій [guest] повідомив(-ла) 06.05.2005 12:14
Сліди ведмедя бачив торік у травні при підйомі на Петрос з Ясені. Принаймі дуже схожі на ті що тут показані. Чув рик ведмедя і бачив мітку території (свіже лайно і обдерта кора сосни висотою до 1,5м) поблизу оз.Сенивир, але то було ще у далеких 80-х.
etti1 повідомив(-ла) 22.04.2005 12:17
З розповідей місцевих карпатських аборигенів мені відомо, що ведмеді у Карпатах є (або принаймні, час від часу зустрічаються), у таких місцевостях: гора Петрос (бачили сліди жителі села Кваси у квітні 2003 року) і навколишні ліси, ліси навколо Говерли з боку Ворохти (тут у березні 1998 року мої друзі бачили сліди ведмедя-шатуна, коли обходили КПП лісом), ліси навколо Говерли з боку Лазещини, ліси біля гори Сивуля (тут жителі села Максимець бачили влітку 2002 року ведмежа, яке скакало на жерепі, як на гойдалці), ліси біля гори Парашка Львівської області(у серпні 1996 року лісник мені розповідав, що тут є 3-4 ведмедя). Якщо ще буде якась інформація, обов"язково напишу. Сам дуже мрію побачити ведмедя, але досі не бачив навіть і сліда.
ShakIra [guest] повідомив(-ла) 22.02.2004 17:21
Классные фотки
zanuda повідомив(-ла) 15.10.2003 01:16
Duzse korysna statt'a.
V mene bulo dekil'ka zustichej z vedmedem.
Prychomu persha z nyx - same pid Pikujem:
Vedmid' napav na doroslu korovu (v chervni, 1979 roku), rozder boky i zalyshyv, xaj zavon'ajet'sa.
Pastux musiv vidrubaty xvosta korovi i ponesty do kolhospu jak rechovij dokaz napadu.
MAju z tijeji korovi fotku (ch/b)
(tak sho Kol'a cilkom mih joho chuty)
Ostann'a zustrich - v lypni c'oho roku.
2 nochi hodyv dovkola nashoji palatky.
lieshyj повідомив(-ла) 24.07.2003 19:22
В Карпатах верняково є, десь в Горганах, район Осмолоди, сам не бачив але люди казали.
Коли ведмідь захоче когось прогнати зі своєї території, то може застосовувати такий хід, як кидання камнів, причому, враховуючи його силу, немалих
SD [guest] повідомив(-ла) 28.01.2003 04:44
Останній раз я бачив сліди медведя в 1983 році в верхів'ях села Бистрець. Те що там мичало чи ревіло міг бути бути п'яний ґазда якого жінка не пустила до хати :)
Tolik повідомив(-ла) 26.12.2002 05:03
Про різкий звук - все абсолютно правильно. З власного досвіду раджу мати під рукою залізні ложку і горня ( можна і миску ) і товкти одним об друге. Металічного різкого звуку переважно буває досить щоби ведмідь втік. Жінкам можна скористатись природнім даром голосового діапазону - не кожен чоловік витримає, не кажучи вже про бідолах ведмедів. Це не завжди працює при зустрічі з недосвідченим молодняком до 2-3 років що ще перебуває під опікою матері-ведмедиці, тому що вони дуже до всього цікаві і будь-що нове вони намагаються дослідити, навіть звуки. В деяких місця, як от Національні Парки в Канаді (Jasper, Banff etc) ця порада не працює взагалі, бо тут ведмеді настільки звикли до людей, що ходять між машинами як кури,не боячись практично нічого, і їхня поведінка є дуже важко прогнозована, що робить їх ще більш небезпечними.
Karasj повідомив(-ла) 13.09.2002 18:36
2Коля
Давай може такі розмови в форум перенесем, щоб вебмастер не матюкався?
:-))
Коля повідомив(-ла) 13.09.2002 14:06
Привіт, Карась!!! Я мабуть неуважно читав, але щось не замітив, як ведмідь подає про себе знати голосом... Ми от були під Пікуєм нещодавно. Короче впали в бік Щербовця, сонце вже сідало за гори. Ми (нас було двоє) нашвидку розбивали палатку і тут... вітер нам приніс чи то мичання чи то ревіння, але не коровяче. Так було декілька разів за той вечір. Блін, як ми нашугались. Вирішили навіть дежурити по черзі біля вогню, але потім все-таки передумали. Так мене цікавить чи є там ведмеді? В Біласовиці кажуть що бачили, а один шофер, який нас підкинув лісовозом сказав, що то міг бути олень. То що то могло бути?

--------------------------------------------------------------------
-------------- СТАРІ ПОВІДОМЛЕННЯ (до 30.07.2002) ------------------
--------------------------------------------------------------------
Karasj2bear повідомив(-ла) 30.01.2002 14:15
Бачив. Але не в Карпатах, і взагалі не на волі. А шо? Хочеш сказати, шо їх там нема?
:-))))
rewaz повідомив(-ла) 20.12.2001 02:29
yak v Warshavskim zoo.
webmaster 2 bear повідомив(-ла) 14.12.2001 17:23
Я, особисто? Бачив.
Але фотки не мої. Якщо не підходять і є кращі - присилайте, поміщу.
bear повідомив(-ла) 14.12.2001 15:54
Ти сам хоч раз в Карпатах ведмедя бачив ?


Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::