стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / ФАУНА / Ссавці / Рись :::

РИСЬ
(Felis lynx)

Рись (Felis lynx) – представник кошачих.

З давніх-давен рись була поширена майже в усій лісовій зоні північної півкулі, і всюди її історія драматична. Століттями люди її жорстоко переслідували. Колись за знищення рисі навіть виплачувались премії. Надто пізно люди зрозуміли, що рись заслуговує уваги і турботи, її вже цілком винищили на території більшої частини Європи. Пощастило рисі лише в гірських лісах Карпат, на Балканах, на Скандінавському півострові, в Польських Татрах, де-не-де в Іспанії, де вона живе і сьогодні, а також в Росії, де вона і тепер все ще є досить звичайним звіром. Вона широко заселяє ліси від Прибалтики до Тихого океану і майже від Полярного кола до Кавказу, Алтаю, Саян и Сіхоте-Аліня.

Тепер майже всюди, де рисі вдалось вижити, вона охороняється законом. Її навіть відловлюють і переселяють в місця, з яках вона зникла. Правда, в останні роки над риссю нависла нова загроза: ціна на її хутро піднялась непомірно високо. За добру шкіру платять більше, ніж за купу знаменитих соболів. В котрий раз мода ускладнює охорону природи!

Рись – типовий кіт, хоч розмірами нагадує великого собаку. Хвіст ніби відрубаний, але дуже характерна голова. Вона відносно невелика, овальна і дуже виразна. І коли говорять про жорстокість рисі, про смертельну небезпеку зустрічі людини з цією твариною – це велике перебільшення.

М’яке, довге і густе хутро рисі в різних областях її поширення має неодинаковий колір: сіро-голубий, димкуватий, сіро-бурий, червонорудий. Майже завжди на шерсті є темні пляпи, великі на спині і боках і дрібні на грудях та на ногах. На череві волоски особливо довгі та м’які, але не густі, майже завжди чисто-білі з рідкими цятками. Зрештою, навіть в одному і тому ж місці рідко можна зустріти дві однаково забарвлені рисі. Літнє хутро рисі товстіше, коротше і має ясравіші барви, ніж зимове.

Довжина тіла самців сягає 76-106 см, а самок на декілька (3-6) см коротше. Хвіст – 10-20 см. Вага дорослих звірів найчастіше дорівнює 16-20 кілограмам. Лапи великі, зимою з великим хутром. Ніхто інший з котячих не пристосований до снігу так добре, як рись.

Слід звіра також типово котячий, без відбитків кігтів. Якщо йдуть декілька рисів, то задні стають в сліди передніх, так само як вовки. Йдучи, задню ногу рись ставить перед передньою.
В рисі сильне тіло. До того ж вона дуже спритна: не тільки прекрасно лазить по деревах та скелях, але й швидко бігає, робить великі – до 3,5-4 м – стрибки, здійснює довгі переходи, добре плаває.
Рухи рисі поєднують м’якість і грацію, весь її вигляд говорить про силу та незалежність. Але рись є настільки скритною і обережною, що побачити її на волі мало кому вдається. Живе рись в різних лісах. Надає перевагу спокійним, глухим лісам, з непрохідним буреломом, але і рідколісся вона не уникає. Буває, що зустрічається в низькорослих лісочках, з заростями кущів, в лісостепі, лісотундрі, гірських скелях, але найчастіше в зоні низькогірної тайги, де не так багато снігу, не так холодно, як в північних хвойних лісах, і де багато різноманітних тварин, на яких полює рись. Особливо полюбляє гірські ліси з скелястими місцями.

Взагалі рись, як і інші хижаки, живе там, де достатньо їжі. Основу її харчування становлять зайці, козулі, різноманітні птахи (в першу чергу рябчики), гризуни, а також молоді олені, кабани, лосі. При можливості ловить білок, куниць, соболів, єнотоподібних собак. Лисицю жорстоко і рішуче знищує, навіть якщо в цьому немає необхідності. Але районів, добре обжитих вовками, старається уникати – вовк для рисі такий самий ворог, як рись для лисиці.

Рись переважно веде осілий спосіб життя, але в часи сильних морозів з глибоким снігом, коли робиться не тільки холодно, а й нема що їсти, вона вирушає в далекі подорожі, і часто забрідає в степ і тундру. В добу проходить до 30 км.

При всій своїй обережності рись не дуже боїться людей. Вона може жити в створених людиною лісах, на старих вирубках. В дуже несприятливі роки вона може заходити в села та міста.

Міняє хутро рись два рази – весною та восени.

Рись – найпівнічніша тварина з котячих. В Скандінавії, наприклад, вона зустрічається навіть за полярним колом. В північних областях Росії рисі крупніші, довгошерсті, мають менше плям.

Статеве життя в рисі починається в кінці лютого і триває майже місяць. Взагалі рись любить самотність, не схильна до спілкування з собі подібними, але в шлюбний період ці нахили ламаються. За самкою звичайно ходить декілька самців, які постійно б’ються між собою. Мовчазні від природи, вони в цей період голосно мурчать, м’явкають, а в збудженому стані голосно кричать. Самки басовито м’явкають, а самці глухо мурчать. В нічній тиші ці звуки лякають людей. Вагітність триває 63-70 днів.

В травні в рисі з’являються 2-3 дітлахів (дуже рідко 1 або 4). Вони дуже кволі, сліпі і глухі, і важать 250-300 грамів. Для потомства мати влаштовує лігво в глухій частині лісу, де небудь під вивернутим коренем, в дуплі, печері, ретельно вимощує його пір’ям та травою. В ньому сухо та тепло. Перші два місяці свого життя маленькі рисі швидко ростуть і розвиваються на материнському молоці. Потім починають виходити з мамою з гнізда, знайомляться зі складним життям лісу. Дорослі приносять їм живих мишей, зайців, терпеливо вчать, як їх добувати, оберігають звірят від всіх можливих негараздів.

Очі в малят відкриваються через 16-17 днів. Коли їм виповнюється місяць, вони починають приймати тверду їжу, але материнським молоком харчуються ще 4 місяці. Мисливський інстинкт прокидається в ранньому віці. Через 40 днів після народження, молода рись вже пробує підкрастися до “здобичі” і нападати на неї. Статевої зрілості самки досягають на 21-му місяці життя, самці – на 33-му. Протяжність життя приблизно 15-20 років.

Самець помагає матері годувати і виховувати потомство. Рисята ростуть швидко, вже в жовтні їх важко відрізнити від батьків, вони починають полювати зграями. Всю зиму молоді тримаються біля матері і розходяться, хто куди, навесні. В річному віці рись остаточно переходить до самостійного життя.

Рись – чудовий мисливець. Вдень вона, як правило, відлежується в свому лігві, а з заходом сонця стає активною. Легко лазить по деревах та скелях, вона вибирає зручне місце, з якого все добре видно, і терпеливо чекає появи жертви. Витримка рисі заслуговує поваги. Годинами, інколи добами вона може без жодного руху лежати в засідці. Її дуже важко помітити, а вона зверху бачить все. Маючи надзвичайно гострий слух та зір, рись чує жертву здалеку. Боротьба навіть з великим звіром триває не довго – зуби і кігті в рисі великі і дуже гострі.

Але здобич не часто приходить до місця засідки, тож доводиться рисі вдаватися до більш активних методів полювання. Йде по лісі вона нечутно, зливаючись з фоном місцевості, часто прислухаючись та принюхуючись, маскуючи свій слід. Побачивши здобич, нечутно підкрадається до неї. У випадку, коли перша атака виявилась невдалою, рись переслідує жертву великими стрибками. Найчастіше все вирішують перші 10-15 стрибків.

З осені, коли молоді рисі достатньо сильні, вони полюють зграями, колективно прочісують ліс, влаштовують маленькі облави. За ніч рись проходить 6-8, а інколи 10-15 км. Свої мисливські угіддя вона проходить за 5-10 днів.

Серед мисливців і вчених ходить думка, що рись їсть мало. Але виявилось, що самець середніх розмірів взимку з’їдає 2,5-3 кг м’яса за добу, а коли голодний, то і 5-6 кг. Коли рись голодна, то їсть навіть промерзле м’ясо.

Рись, як і більшість хижаків, при нагоді вбиває більше тварин, ніж може з’їсти. На домашніх тварин рись нападає рідко. На людину здатна кинутись лише поранена рись або у випадку, коли її переслідують. Її відношення до людини доволі дивне – в лісі вона завжди уникає людей, хоч і не боїться, але може безпечно заходити в населені пункти. Що заставляє цю обережну тварину йти до людей по смерть – невідомо.

 Матеріал підготував (написав): Тарас Паливода

 Джерело інформації: http://www.bigkats.spb.ru
 


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
+380974763214 повідомив(-ла) 02.02.2016 07:00
Всім привіт. Я житель села космач. 01.02 - ставса в мене неприємний інцедент. На моєму подвірї є клітки із кролями 1 лютого мій собака дав мені сигнал що щось нетак. Я вискочив о 04:16 на подвіря і побачив там неприємний факт. 4 - породистих крілиці були задушені рдну із яких роздерто. Я роздерту залишив на тому ж місці а три заховав для собаки. Після того неміг заснути і сидів у розпачі на сходах зайшов потім до хати взяв зброю і ще раз вийшов на подвіря . Побачив що немає залишеного кроля я був в шоці що в мене спід носа забрали його. Я взяв потужний фонарь і почав світити навколо. І раптом почув звук яки вже колись чув. Знаючи що такий звук видає рись.я відразу попрямував в напрямок його поширення. Приблизившись ближче побачив світящі очі і ще одні трохи дальше але погнався за одними. Підійшовши побачив як рись несе мого кроля в пащі Їй було важко бо як я вже казав - кролі дорослі і породи із велеканів. Стріляти незахотів бо в таку красу нестріляють то му погнався за нею вона прижала кроля до землі добре захватила його за шию і почала втікати . І тут до неї приєдналося її мале потомство яке бігло кволо. Вони я дав їм втекти. І нешкодую за тими крілями вартістю десь 100$ та приємно було побачити таке. Друзі прошу коментуйте якщо хтось мав щось схоже. Або просто про повадки цього звіра. Чому він задушує багато ніби граючись. Пишіть дзвоніть на мій номер 0996500533. Поспілкуємось
fitsak повідомив(-ла) 22.02.2010 14:39
Стаття надзвичайно інформативна,дякую Тарасе за зібрану і змістовно побудовану статтю. Чесно кажучи дещо завидую,тим кому довелось побачити рись. Скільки мандрую, але рисі так і не бачив,проте,бачив сліди на Ведмежику,та на дальньому Бистрику.Також, розповідав мені один місцевий,проте.що одна рись регулярно спускалась в Осмолоу з хр. Аршиця,старий єгерь говорив,що живе рись в околицях г.Середня.Рись спускалась та крала курей,цим вона напевно приписала собі смертний вирок.Також цікаво і те ,що за статистикою рисей в Карпатах,завжди було досить.Наприклад 1975 р. на облік в Карпатах було взято 147 вовків, а рисей аж 456.Статистика звичайно є старою,проте якийсь висновок зробити можна.
pat повідомив(-ла) 20.09.2007 17:17
Ми одного разу бачили рись в В Заповіднику сколівські бескиди не далеко від сера Урич ночували там зимою і воно собі десь біля 22 підійшло до палаток і вляглося між ними довго ми його старалися відігнати поки не захотіли дійсно спати і почали жбурляти палицями з вогню а коли пробували підійти до неї воно сичало майже як домашній кіт лиш голосніше ми пробували її погодувати сардину в маслі їсти не хотіла
Fletcher повідомив(-ла) 18.06.2007 14:15
Бачив лише творюку мисливця з шкурою який еприйшов її продавати в одну славнозвісну майстерню Франківська:(
Судячи з хутра це була прекрасна тварина !!! Шкода шо досі є така наволоч яка ставить меркантильні інтереси понад природою!!!

murdersdept повідомив(-ла) 10.05.2007 14:43
Класне фото рисів-так і нагадує бригаду з одноіменного фільму.Грізні братки!
ромп [guest] повідомив(-ла) 16.03.2006 18:10
Є в зоопарках
OnE [guest] повідомив(-ла) 19.02.2006 23:21
афтору респект! Добра стаття! Дуже помогла.
Ромік повідомив(-ла) 10.02.2006 22:21
Де хоч приблизно водиться рись в Карпатах може вдасться побачити.
alex [guest] повідомив(-ла) 17.01.2006 18:59
хоч вірте, хоч ні. близько року тому на території Чернігівської області поблизу м. Остер мисливці під час полювання стріляли в лисицю. коли підійшли, то виявилося, що той звір - рись.
E' повідомив(-ла) 27.05.2005 17:06
не дивно що рись ви не бачили - вона активна лише вночі. Помітити рись можна за крапками очей на дереві (правда, можна сплутати з диким котом). Особисто я кілька разів чув рись і бачив дві зелено-жовті крапки. Те що вона не боїться людей - чиста правда. Може навіть до місця стоянки з багаттям прийти і сидіти собі неподалік. Не знаю чи правда, але кажуть, що вона переважно кидається на спину, тому якщо є небезпека атаки рисі (наприклад ви жбурнули у її бік сокиру і там щось квякнуло, але труп не впав) то треба захищати потилицю і плечі (можна примостити на ці місця патики або гілки хвої).
etti1 повідомив(-ла) 22.04.2005 12:03
Рисей в Українських Карпатах (якщо вірити Червоній книзі України) є кілька сотень. Особисто я ніколи під час походів не бачив ні самих цих хижаків, ні їх слідів. Але з розповідей лісників та місцевих аборигенів знаю, що ці хижаки є у лісах Карпатсьського заповідника (район Чорногірського хребта), неподалік від озера Марічейка під Піп-Іваном (причому пастухи на Марічейці розповідали, що бачать тут рисей досить часто, розміром вони - приблизно як доросла німецька вівчарка).
Олег [guest] повідомив(-ла) 01.06.2004 00:16
Cтаття - супер!!! Дякую!!!
мартініден повідомив(-ла) 01.02.2004 20:27
Спасибо
zanuda повідомив(-ла) 15.10.2003 02:51
Vse zsytt'a xodyv po lisax, ale rys' tak i ne zustriv.
Terry повідомив(-ла) 17.10.2002 19:32
Рись - це клас. А хто, цікаво бачив її насправді, бо кажуть тваринка дуже потайна?

--------------------------------------------------------------------
-------------- СТАРІ ПОВІДОМЛЕННЯ (до 30.07.2002) ------------------
--------------------------------------------------------------------
Сергей повідомив(-ла) 02.01.2002 18:41
Статья ну просто отличная!
Большое Вам спасибо!
Нужна Рысь!


Пошук



 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::