стрибнути на головну сторінку  
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::
Українські Карпати
РЕГІОН 
ТОПОГРАФІЯ 
ГІДРОГРАФІЯ 
КЛІМАТ 
ФЛОРА 
ФАУНА 
ОХОРОНА ПРИРОДИ 
ПРО КРАЙ 
Карпати туристські
МАТЕРІАЛИ 
ТРАНСПОРТ 
КАРТИ 
СПОРЯДЖЕННЯ 
МАРШРУТИ 
РЕПОРТАЖІ 
ВИПАДКИ 
ВІДПОЧИНОК 
ПОГОДА 
РІЗНЕ 
Друзі та партнери


   ::: ГОЛОВНА / МАРШРУТИ / Маршрути / Осмолода-Воловець :::

ОСМОЛОДА - ВОЛОВЕЦЬ

с.Осмолода - ст.Піскава - Вододільний хребет - с.Слобода - Синевірське озеро - г.Озерна - г.Кам'янка - с.Стригальня - смт.Міжгір'я - с.Лозянський - пер.Прислоп - Полонина Боржава - вдсп.Шипіт - с.Пилипець - смт.Воловець

(автор опису маршруту - Назар Барабаш)

Характеристики :

  • Тривалість : 3-6 днів
  • Протяжність : 120 км
  • Примітки : може бути рекомендоваий на проходження 1 категорії з туризму

Транспорт:

  1. Електропоїзд Львів - Моршин (час відправлення - 918).
  2. Дизель Моршин - Івано-Франківськ до Калуша (різниці між прибуттям до Моршина і відправленням всього 20хв.).
  3. Автобус Калуш-Осмолода (час відправлення - ????? ).

Даний маршрут захоплює хребти Західних Ґорґан та Полонину Боржаву, а також дозволяє побувати у таких мальовничих куточках Карпат, як Синевирське озеро та водоспад Шипіт.

Одразу ж після прибуття в с.Осмолода група вирушає вздовж гілки вузькоколійки, яка веде в сторону станції Піскава (на захід). Можна також рухатися дорогою, яка веде у тому ж напрямку (за селом на першій розвилці повернути у напрямі стрілки "Монастир"), але поблизу станції Мшана потрібно бути обережним, щоб помилково не повернути на відгалуження колії, яка повертає у пн.-зх. напрямі і йде долиною р.Мшана між г.Яйко і хр.Аршиця.

Після ст.Мшана шлях пролягає вздовж колії. Приблизно через 3 км біля колії будуть розміщені кілька будиночків Менчильського лісництва, аще через 4 км буде ст.Піскава, де сходяться дві гілки вузькоколійки - одна іде у верхів'я р.Чорної, а друга, вздовж якої буде продовжуватися маршрут - у верхів'я р.Молоди (у зх. напрямі).

Далі шлях групи буде пролягати у верхів'я р.Молоди. У місці наступного розгалуження колій потрібно повернути на праву (по ходу) гілку. Хоча на картах вузьколійка позначена майже до самого хребта, приблизно через кілометр вона обривається. Правильного напряму допомагають дотримуватися шпали, які де-не-де залишилися, а трохи пізніше вони перехрещуються з дорогою, прокладеною трельовочним трактором, яка кілька разів переходить вбрід потічок, а потім і вона губиться. До Вододільного хребта вже недалеко, але починається тяжкий відрізок шляху.

Залежно від того, коли ви загубили дорогу, вибирайте перший-ліпший потічок і рушайте ним вгору проти течії. Уже при підйомі, який буде крутим, але недовгим, вам знову трапиться дорога, яка через кількасот метрів знову загубиться серед залишків недавньої вирубки. Радимо довго не шукати дороги, а рушати навпростець уверх. Ось група уже на хребті в районі між вершинами Кругла Млака (1261 м, на півночі) і Струнга (1180м, на півдні), які навряд чи зможуть бути орієнтирами, бо слабо виділяються на хребті і порослі лісом.

Далі потрібно спускатися з хребта у с.Свобода (на старих картах і місцева назва - Слобода). Коли часу і сил вдосталь, можна пошукати стежку (тракторний слід), яка веде вниз, але це непросто і займе багато часу (група, у якій був і автор цього опису, шукала її близько години і натрапила на неї випадково, коли уже спускалася навпростець). Якщо ви стежки не знайшли, рушайте навпростець у пн.-зх. напрямі (орієнтиром для початку спуску можуть служити загороди для худоби, які розміщені трохи нижче гребеня хребта) до першого струмка, який виведе групу до р.Слобода, вздовж якої іде в'їжджена дорога, тримаючись якої, ви незабаром побачите перші будинки. Село невелике, але розкидане вздовж річки більш ніж на 4 км.

Пройшовши село, приблизно через півтори кілометри ви прийдете до місця впадіння р.Слобода у р.Тереблю. Далі починається територія природного національного парку Синевир. Повернувши наліво дорогою, потрібно іти ще близько кілометра. Будинки, розкидані де-не-де правим боком річки - початок с.Синевирська Поляна. Незабаром від грунтової дороги вздовж річки через міст направо відходить асфальтована дорога на озеро Синевир. Проминувши КПП (до речі, прохід на озеро платний - у серпні 1998р. - 60 коп. для одної людини), до озера близько 1.5 км.

Відпочивши деякий час на біля озера, потрібно вирушити добре помітною стежкою на г.Озерна (1495 м). Після сходження на вершину можна ще раз помилуватися неповторним краєвидом Синевирського озера з висоти пташиного польоту, а потім рушити гребенем хребта у південному напрямі до наступної вершини - г. Менчелик (1441 м), з якої добре помітною перемичкою (спочатку на захід, потім на південний захід) потрібно перейти на хребет Кам'янка на вершину з відміткою 1341 м, з якої по траверсу іде стежка з невеликим ухилом вниз, яка потім виходить на відріг хребта і йде по ньому у пн.-зх. напрямі близько 3 км, після чого повертає на пд.-зх., де починається спуск у с.Стригальня. Можна також іти далі по хр.Кам'янці, проминувши вершину 1530 м і, не доходячи близько кілометра до вершини г.Кам'янка (1578 м), повернути на стежку, яка веде вниз у зх. напрямі і виходить в с.Стригальня у районі церкви. Цей шлях коротший, але тяжчий.
Із с.Стригальня до перших будинків смт Міжгір'я можна дійти дорогою, яка йде вздовж потічка під назвою Воловець. Це приблизно 6 км.

Запасний варіант: із с.Синевирська Поляна можна виїхати автобусом у смт Міжгір'я. Автобус відправляється близько 6 год. ранку за місцевим часом (потрібно пам'ятати, що у Закарпатській області встановлений місцевий час, який на 1 год. випереджає загальноукраїнський (київський)). Точніше про час відправлення автобуса можна дізнатися у місцевих жителів.

Далі дорога веде вулицею Міжгір'я до впадіння р. Воловця у р.Ріку. Із цього місця потрібно повернути на пн., і через кілометр перейти на правий (за течією) бік Ріки по залізобетонному автомобільному мосту, за яким починається с.Лозянське, де перед церквою потрібно повернути направо (по ходу) і вуличкою вийти за село. Потім тракторною дорогою потрібно вийти на відмітку 1011 м, звідки дорогою, яка йде просікою, що позначає місцезнаходження газопроводу, вийти на хр.Боржаву у 3 км від перевалу Прислоп.

Запасний варіант: якщо у районі церкви у с.Стригальня ви не повернули направо, то, ідучи дорогою, яка виходить за село, ви попадете на хр. Боржава у районі полонини Кук, звідки до пер.Прислоп 6-7 км. Щоб цього не сталося, потрібно одразу ж за селом повернути направо по ходу і йти, орієнтуючись на опори високовольтної лінії електропередач, вийшовши вздовж якої на Боржаву, ви зекономите 2-3 км.

Дорогою, яка згодом переходить у стежку, потрібно іти вниз до перевалу Прислоп. Це місще можна легко упізнати за давнім кам'яним хрестом, який стоїть одразу ж біля стежки. У районі перевалу є зручні місця для ночівлі з дровами і водою. Після перевалу потрібно продовжувати рух у попередньому напрямку. За вершиною Крухля (1234 м) хребет уже зовсім безлісий і на ньому легко орієнтуватися. Далі група залинає позаду вершини Граб (1374 м), Магура-Жиде (1519 м) і Гемба (1491 м). З останньої потрібно спускатися на пн.-зх. стежкою, яка приведе в ущелину р.Ріпинки до мальовничого водоспаду Шипіт, де можна зупинитися на ночівлю.

Від водоспаду потрібно іти вздовж ріки до західної околиці с.Пилипець, а звідти на північ. Коло присілка Подобовця можна вийти на автомобільну дорогу, яка виводить у Воловець, звідки залізницею легко добратися у Львів чи Мукачево.

 Матеріал підготував (написав): Назар Барабаш


 
Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.

Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки (якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).

Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
knv2610 повідомив(-ла) 13.07.2010 14:22
Моя думка на рахунок маршруту!
Кiлькiсть днiв для такого переходу - 3 днi - дуже замала, в нас було 8 днiв, але були корректировки. Саме про них та те що не сподобалось!!!
1. Вiд Калуша до Осмолоди автобус йде тiльки о 7.40 та приблизно о 14.00. Все. Тахi - 150 - 250 грн.
2. Вiд Осмолоди краще йти не дорогою, де як на проспектi в мiстi машин (перевiзники лiсу), а звернути дорогою лiворуч, пiти пiд Грофою, можливо вийти на вершину. Буде хоч одна гора на маршрутi, бо здаеться прокладений цей маршрут, тим хто не знае, що таке вершини або не любить висоти!!!
3. Лiсництво Пiскава - порадувало. Йти було цiкаво. Треба йти через Болотняк, потiм по вузкоколiйкi (залишками), аж до Слободи - доведе, не звертати - по шпалам!!!. Ми звернули по рiчцi, йшли 3 години просто по водi, по рiчцi, дуже багато слiдiв ведмедя, пошкрябини на деревах i майже постiйний трiскот, вперлися в гору - блукали, але йшли постiйно на Захiд, I вийшли на маркеровану трасу до селища! Але вже в темрявi!
4. Слобода й Синевiр гарнi - дуже! Але на цьму все!!!
5. Далi знову транспорт! Вiд Слободи до Межгр'я 34 км по трассi - не цiкаво. Потiм до воловця - теж не дуже!!!
6. Хто все ж йде цим маршрутом, зайдiть на Великий Верх та Стiй - а спустiться по рiчцi Шипiт! - буде хоч розповiсти, що на горi були, а не транспортом каталися!

Останне, йшли швидко, добре швидко, але якщо не брати транспорт, то й 8 днiв - мало!!! i це взагалi без гiр!!!

Краще прокладiть свiй маршрут - по картi!!! Буде кориснiше!Den_N повідомив(-ла) 25.11.2007 10:42
Суперовий маршрут, взяли його за основу і пройшли в кінці серпня, нам дуже сподобалося. Дещо заблукали на вододільному хребті.. Мій звіт http://www.tkg.org.ua/node/6788#comment-24330
Desertman повідомив(-ла) 20.09.2007 16:32
Не вдалося пройти цим маршрутом цього року через повінь, яка бушувала 12 вересня і розмила усі шляхи, але... "Інформація к размишлєнію" описаної на початку вузькоколійки вже не існує за розповідями місцевих років з п"ять. Є де-не-де ще нерозібрані ділянки, але прив"язуватись до них не варта. Краще орієнтуватись на р.Молоду, що тече тим самим шляхом.
USER_TOY повідомив(-ла) 06.06.2007 13:11
І ще таке питання, на рахунок води, де ж її всеж таки брати, оскільки я так розумію, що тягнути таку кількість нереально і нерозумно, але якою ж тоді користуватися, поки йти через села, то все зрозуміло (криниці), а що робити в горах???
USER_TOY повідомив(-ла) 06.06.2007 13:07
Підкажіть будьласка, чи можна цей маршрут пройти з Воловця, чи просто буде зорієнтуватися в дорозі(орієнтири)(групка йде перший раз в гори і без провідника). І що, звідки і коли їде до Воловця?
Лесик [guest] повідомив(-ла) 03.03.2006 14:43
розклад автобусів з Осмолоди
6.00
11.00
13.00
BAHO повідомив(-ла) 01.10.2005 12:02
Да уж, маршрут чудесный, но 3 дня - это не серьезно. Да и блукануть при подьеме "перший-ліпший потічок і рушайте ним вгору проти течії. ." можно так, что об авторе описания маршрута сложится нехорошее впечатление...
Paweł Nowak [guest] повідомив(-ла) 26.01.2005 13:53
czy możecie mi wskazać stronę o Karpatach ukraińskich w języku polskim? Paweł
Katia [guest] повідомив(-ла) 26.10.2004 20:57
Кращє з с.Осмолоди було іти через г.Грофа,г.Паренки,г.Пападья і спуститись в село Сенівір, підійти до водосховища Сенівіру. Піднятись на полонину Баржаву . Після г.Гимба сходити радіально водоспад Шипіт. Продовжити маршрут через г.Великий Верх і спутитись через г.Темнатик в Воловець.
LOKI [guest] повідомив(-ла) 02.08.2004 16:03
з Осмолоди на Калуш йде в 11.00 та в 14.00 сьогодні тіки приїхав звідти ! клас !!!
qwerty повідомив(-ла) 01.03.2004 16:30
Десь в листопаді чи жовтні я їхав з Осмолоди в Калуш приблизно о 11.00 з Остріщенком Костіком. мо це корисно комусь буде, але якщо розклад руху змінився, то не крийте мене злим голосним словом!
tv_Sukhov [guest] повідомив(-ла) 18.11.2003 14:40
маршрут чудовий але два рази збилися так, що залишилися без води і потрапили у якусь глухомань. Тваринок усіх повибивали мисливці але саламандру піймав(сфотографував і відпустив) маршрут - классссссс
Олексій [guest] повідомив(-ла) 11.07.2003 17:08
Підскажіть, будь-ласка, же знайти розклад руху автобусів від Осмолоди?
Marilyn повідомив(-ла) 10.12.2002 22:00
товариші... все це круто. планую наступного літа організувати групу друзів і троха десь там побродити.. дуже, дуже потрібна карта!!! так було б і цікавіше і, шо найголовне - легше орієнтуватися.. Намалюйте хтось - готова заплатити.

--------------------------------------------------------------------
-------------- СТАРІ ПОВІДОМЛЕННЯ (до 30.07.2002) ------------------
--------------------------------------------------------------------
webmaster 2 wind повідомив(-ла) 23.11.2001 10:27
Ми тудою і валили, але тоді там були одні розвалені мости і побита кацурня, але сам знаєш, як то воно буває, коли дороги не знаєш і спитатися нема в кого :))
wind повідомив(-ла) 22.11.2001 22:13
перепрошую коментар не влізся я по можливості пришлю щось якщо буде на то добра воля дизайнера то може воно тут буде. Щасливо!
wind повідомив(-ла) 22.11.2001 22:10
щодо того, як добиратися на Слободу з Осмолоди: ви, хлопаки, перли, як слони без дороги. Треба йти в сам кінець колійки з Піскави на Болотняк (там є дроворубський гуртожиток, відремонтований цього літа), а зразу за ним досить круто вгору йде тракторна дорога, яка досить скоро переходить в стежку. Вона виводить на стовпчик 16/5 на границю, від якого треба йти дорогою трохи круто вниз (якщо прийшли з Болотняка, то вправо), і шурувати до стовпчика 19/14. Там зараз (станом на серпень ц.р.)трактор пр
Karasj повідомив(-ла) 11.08.2001 18:29
Нормально... От тільки про групу, в якій йшов автор - надто сильно сказано;-))))
... і маленьке уточнення на рахунок темпу, з яким має рухатись група, щоб пройти цей маршрути за три дні;-)))


Пошук 
 ::: головна сторінка ::: форуми ::: мапа сайту ::: статистика ::: відпочинок :::