|
::: ГОЛОВНА / ГІДРОГРАФІЯ / Тиса ::: |
ТИСА Найбільша ліва притока Дунаю. Тече в межах України (Закарпатська область), Угорщини і Югославії, частково по кордону між Україною і Румунією, a також Угорщиною і Словаччиною. Довжина 966 км, площа басейну 153 тис. кв.км (у межах України - 201 км і 11,3 тис. кв.км). Утворюється злиттям Чорної Тиси і Білої Тиси за 4 км вище м.Рахова. На території України міститься верхня, переважно правобережна частина басейну Тиси, що лежить на пд.-зх. схилах Українських Карпат та на Закарпатській низовині. Долина до села Великого Бичкова V-подібна (ширина 100-200 м), на окремих ділянках ущелиноподібна (шир. 30-50 м). Далі тече вздовж гip Верхньотисинською улоговиною у широкій (від 3-5 до 8-9 км) долині, перетинає Вулканічний хребет (шир. долини тут зменшується до 1-1,5 км) і виходить на Закарпатську низовину. Заплава у верхів'ї відсутня або представлена вузькою (30-60 м) смугою, нижче - одностороння (завширшки від кількох десятків метрів до 1,5-2 км); є обваловані ділянки, річище у верхів'ї звивисте, порожисте, нижче - дуже розгалужене, з численними островами. При виході на низовину набуває рис рівнинної річки, ширина її. досягає 150-170 м (подекуди 260 м). Похил 1,2 м/км. Основні притоки (в межах України) - Чорна Тиса, Апшиця, Тересва, Теребля, Ріка, Боржава (праві); Батар (ліва). Живлення переважно снігове і дощове; бувають високі паводки. 40% річного стоку припадає на весняний період. Льодоутворення з 1 половини грудня (забереги, сало, шуга), льодостав нестійкий; весняний льодохід у березні, бувають затори. Гідрологічні пости біля Рахова (з 1949), с.Ділового (з 1913), Великого Вичкова (з 1945), м.Тячева (з 1942), м.Хуста (з 1946), смт Вилок (з 1886), м.Чопа (з 1950). У межах України Тису використовують для водопостачання, рибництва, рекреаціі. Джерело інформації: Географічна енциклопедія України
|
|
Коментарі
|
Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам.
Якщо Ви зареєстровані на сайті - введіть свій логін і пароль у формі аутентифікації нагорі сторінки
(якщо Ви логуєтеся з чужого комп"ютера - приберіть галочку "пам'ятати мене" і тоді, навіть якщо забудете
прикінці роботи натиснути кнопку "Вийти", Ваша автентифікація на цьому комп'ютері знищиться як тільки
Ви закриєте вікна броузера з відкритими сторінками karpaty.com.ua).
Якщо не зареєстровані - зареєструйтеся.
Коментарі до цієї статті
|
Василь [guest] повідомив(-ла) 23.04.2005 16:14 Знайомий з проектом TACIS.Знаю,що в ньому зазначені і інші річки,потічки.Але те,що його десь втілили в життя,крім деяких демонстративних моделей,до цього часу не чув і не бачив.Я не розумію як можна оздоровити(за проєктом) річки Карпат,коли паралельно цьому проводиться їхнє знищення по інших проектах,результати яких спостерігаються частіше,- по проектах водного господарства по захисту від паводків.При цьому річка, чи потічок перетворюється в канаву,та крєр по забору щебеню,піску тощо.Замість того,щоб заборонити вирубку лісів,проводять сумнівні роботи по укріпленню берегів, нарощенню дамб,що аж ніяк не додає річці природнього виду.Нищаться технікою ланшафти,зникають цілі єкосистеми.Часто ці споруди виконуються аби як, на скору руку,тому не завжди можуть виконувати свої функції.На черзі ще один проект.Тепер передбачено знищити р.Тиса. Для захисту від підтоплень населених пунктів Закарпаття,та Угорщини,річку (передгірну частину) додумалися (в проекті)розбити на каскад тимчасово заповнюваних водосховищ з електростанціями.Тиса,та і не тільки вона, перетвориться в ріку технічного призначення.Яке будівництво!Ось де можна урвати!Це все нагадує незкінченну низку злочинних афер,від яких людям,які дійсно потребують допомоги користі не буде.На мій погляд на цьому фоні такі позитивні речі,як проект TACIS-це лише пускання пилу в очі,для галочки.
--------------------------------------------------------------------
-------------- СТАРІ ПОВІДОМЛЕННЯ (до 30.07.2002) ------------------
--------------------------------------------------------------------
Sergey повідомив(-ла) 28.03.2002 23:38 К бассейну Тисы относятся также реки Латорица и Уж про которые ни слова в разделе гидрография на Вашем сайте. Кстати в 99-2000г. по ним выполнен проект TACIS.Рекомендую зайти в экоинспекцию и взять брошюру по проекту "Чиста вода, чисте довкілля, шляхи інтеграції України в ЕС" - в ней вся информация + карты экологического состояния этих рек. Кроме того после аварий с выбросом цианидов и на "Бая-Борса". в статью по Тисе просто необходимо добавить такую информацию.
Можно обратиться в Институт гидробиологии НАН Украины.
|
|
|
|